Nejvíc vykradených aut je na Slovanech! Nejméně na Vinicích

17.08.2016 12:23

Od začátku letošního roku si vykradači aut v Plzni !zgustli" na bezmála 180 autech. Zloděje přitom lákají i naprosté maličkosti. Kde se zloději letos zatím snaží nejvíc? Čtěte podrobnosti!

Výsledek řádění vandala_foto_PČR (3)

Vloupání do aut ať už osobních, dodávek, nebo nákladních řeší policisté v podstatě denně. Stále přitom platí, že nejvíc lákají vykradače vozy, ve kterých jejich majitelé nebo posádka cokoliv nechá. Ze zkušenosti kriminalistů přitom může pozornost zloděje přilákat klidně maličkost jako je třeba igelitka.

"Od ledna do konce července tohoto roku jsme na území Městského ředitelství policie Plzeň řešili již 176 případů vloupání do osobních motorových vozidel a krádeží věcí z nich," potvrdila aktuální čísla mluvčí policie Hana Štefflová.

Poměrně dlouho přetrvával dojem, že ve velkém ohrožení jsou auta například na Vinicích. Letošní statistiky ovšem mluví naprosto jinak. Právě Vinice jsou spolu se Skvrňany s dohromady deseti vykradenými auty na absolutně posledním místě pomyslného žebříčku počtu vykradených vozidel.

Naopak suverénní ne zrovna příjemné vedení si drží Slovany s bezmála šesti desítkami případů. Hned na druhém místě jsou Bory, kde bylo do konce července vykradeno 44 aut, na třetí pozici je pak území, které spadá pod Obvodní oddělení policie Plzeň 1, s 31 případy. Jen pro úplnost - policisté z obvodního oddělení "střed", tedy z centra města, řešili od začátku roku do konce července 21 vykradených aut a na Doubravce pak 11.

Plyšová hračka nebo odložená bunda? I to zlodějě láká...

Podle policistů si zloději ke svým akcím nevybírají vždy noční nebo večerní hodiny, ale v mnoha ppřípadech se nebojí "pracovatů ani přes den. Poměrně známou záležitostí jsou vykradená auta během chvíle, kdy rodiče odvádí děti do škol a školek. Právě toto období už je přitom za dveřmi.

A že zloděje lákají nejen odložené kabelky a batohy, se ukázalo už v řadě případů. "K protiprávnímu jednání je často může zlákat i obyčejná plyšová hračka nebo bunda odložená na zadním sedadle vozu. Mnohdy poškozením auta napáchají více škody než následnou krádeží věcí z něj," potvrzuje mluvčí policie.

Ne vždy si navíc řidiči musí hned všimnout, že se zloději do auta opravdu dostali. "Do vozů se většinou dostávají násilím, kdy za pomoci různých předmětů rozbijí okénko vozu či poškodí zámky dveří. Narůstá i počet případů, kdy není zcela zřejmé, jakým způsobem se pachatel do vozu dostal, neboť vozidlo nevykazuje žádné známky násilného vniknutí. Mnohdy zlodějům nahrávají sami majitelé či provozovatelé vozidel, kteří vůz zapomenou zamknout nebo jej sice zabezpečí, ale nezaktivují zabezpečovací zařízení," uzavírá Hana Štefflová.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT