14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
"Musíme přežít krizi," řiká kastelán horšovskotýnského zámku
V rámci Dnů evropského dědictví otevřel zámek v Horšovském Týně opět své unikátní, jinak nepřístupné prostory, a návštěvníky provázel sám kastelán Jan Rosendorfský. Bez podobných akcí by památka nejspíš ´nepřežila´, peníze nejsou a kdy budou, se neví.
Během první víkendu Dnů evropského dědictví se lidem otevřely i jinak nepřístupné prostory Státního hradu a zámku Horšovský Týn. Kastelán Jan Rosendorfský ukázal návštěvníkům například právě upravovanou konírnu či půdu a krovy jižního křídla, které jsou vysoké jako třípodlažní dům. Prozradil také, že bez podobných akcí, by památky jen stěží financovaly nejnutnější opravy.
Jak jste spokojeni se zájmem o speciální prohlídky, čekali jste takový zájem?
Snažíme se zámek profilovat tak, aby to byl zámek rodinný, aby si tady každý něco našel. Obecně návštěvnost na hradech a zámcích klesá. My už jsme tímto víkendem splnily návštěvnost loňského roku, takže nám naopak roste. Asi jsme zvolili správně, že se snažíme udržet vstupné v rozumné rovině a nabízet návštěvníkům akce, které zaujmou celou rodinou. Nejsou to jen prohlídky s kastelánem, ale třeba přes léto to byla výstava Arabela, kterou navštívilo více než pět tisíc lidí, nebo teď výstava militarií. Tamto bylo víc pro holky a mámy, tohle víc pro kluky a táty.
Co Vy sám osobně považujete při tom okruhu za největší lákadlo, něco, co lidé jinde neuvidí?
Já to těžko posoudím, protože pro mě chození po půdě znamená pracovní záležitost. Já se tam nejdu kochat, ale něco tam dělat. Uvědomuju si ale dobře, že pro lidi je to vzácnost, dostat se do prostor, které jsou nebývalé už jenom svojí rozhlohou. Na jižním křídle, ta střecha, to je třípatrovej panelák. Chceme to lidem ukázat jako romantickou záležitost, ale na druhou stranu také prezentovat práci památkového ústavu, protože ukazujeme, jak to vypadá před rekonstrukcí a jak po rekonstrukci, ten rozdíl je poměrně markantní a já jsem přesvědčený, že člověk, který platí daně, tak má právo vidět, kam ty peníze tečou, takže při té příležitosti i prezentujeme, kam ty peníze, které sem za posledních dvacet let natekly, kde jsou uložený.
Jaké jsou první reakce návštěvníků, když třeba na tu půdu vstoupí? Co nejčastěji slyšíte?
Není to zase tak, že by dělali: Ách! Nebo něco takového, spíš mě překvapuje, že nejsou otrávení. Měl jsem obavu z toho, že těch informací je na ně poměrně hodně a že to není zas až taková bomba, že by u toho někdo musel omdlívat, ale vlastně i ty zkušenosti, co máme, když provázím v krovu kostelav Všech svatých v Horšově, tak je u lidí vidět úcta k té staré práci. Taková prohlídka není pro úplně tuctového návštěvníka. Ne každý návštěvník to vyhledává, a vůbec si nedovedu představit, že bychom to dělali třeba celé léto. Ale je výborný, že při těch Dnech evropského dědictví je k tomu mimořádná příležitost a jsem přesvědčený, že lidi, kteří mají zájem o architekturu a památky, si na to čas udělají a vyrazí se podívat. Je pravda, že letos je to poprvé, co je to i víc zpoplatněno, ale nedá se nic dělat. Situace je tak děsivá a my jsme momentálně v řadě adeptů na nějaké státní peníze opravdu až úplně poslední.
Někteří lidí si stěžují, že ostatní památky v Horšovském Týně jsou přístupné zdarma, ale na zámku se platí.
Je pravda, že letos je to poprvé, co je to i víc zpoplatněno, ale nedá se nic dělat. Situace je tak děsivá a my jsme momentálně v řadě adeptů na nějaké státní peníze opravdu až úplně poslední. Je to strašná škoda, protože tenhle soubor památek v České republice, to je ojedinělost na celém světě a nikdo jiný to nemá. A je škoda, že památky svým způsobem živí restaurace, obchody, dopravu a všechno, ale pořád jsme ti poslední. Je to zvláštní, protože cestovní ruch v České republice má docela velký obrat, ale k nám se bohužel zpátky nedostává. Proto jsme bohužel nuceni i takové věci dělat, jako byla například před týdnem Hradozámecká noc, a teď tyhle mimořádné prohlídky, abychom památky alespoň nějakým způsobem zasanovali do doby, než se ekonomická situace trošku zlepší.
Mají ti, kteří Prohlídky s kastelánem při DED nestihli, reálnou šanci, že se sem ještě podívají? Budete je opakovat?
Určitě ano. Za těch dvacet let, co jsem tady, jsem se snažil vždycky v rámci Dnů evropského dědictví, nebo v dubnu, když jsou Dny památek, nabídnou návštěvníkům něco neobvyklého. Lidi to docela zajímá. Je třeba škoda, že lidem ukazujeme vždy až to finále. Ta rozpracovanost je docela zajímavá. Viděl jsem to třeba na Kratochvíli, krásné renesanční italské vile, vlastně zámku, kde památkáři zvolili ten postup, že normálně prohlídky chodily mezi restaurátory, takže se opravovaly štuky, nástěnné malby a lidi normálně kolem chodili a na stole byly i fotografie a rozkresy. Návštěvníky to možná zajímalo víc, než zařízené interiéry nádherným renesančním nábytkem.