Podvodník připravil ženu v jejím bytě o desítky tisíc

07.02.2018 8:52

Policie v Plzni opět řeší případ, kdy podvodník připravil důvěřivou ženu o životní úspory. Vydával se za pracovníka elektráren, použil při tom velmi známou báchorku...

foto-qap-cz (5)

Kriminálka v Plzni řeší v letošním roce opět případy podvodníků, kteří se soustředí na starší lidi. Aktuálně má na stole dva. V jednom z nich navíc neznámý muž opět využil v podstatě "otřepaný" fígl s báchorkou ohledně zapsání stavu elektřiny.

"Pachatel vylákal od 85leté ženy finanční hotovost ve výši 3000 korun, která měla sloužit jako záloha. Navedl tím ženu, aby mu ukázala, kde má uložené své životní úspory. Pachatel využil momentu, kdy nebyla žena v místnosti a následně odcizil 80 000 korun. V tomto případě kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádež vloupáním, porušování domovní svobody a podvod," říká mluvčí policie Veronika Hokrová.

Kriminálka se ale v současné době zabývá i případem, který je pro řadu lidí téměř nepochopitelný. Důvěřivost lidí ale někdy nemá hranice. "Na základě zjištěných skutečností kriminalisté Městského ředitelství policie Plzeň zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod, ke kterému došlo v době od 6. června do 12. prosince loňského roku. Pachatelka vylákala z 69leté devětašedesátileté ženy téměř 600 tisíc korun pod různými záminkami jako oprava rozbitého automobilu, financování dokončení studií v Anglii, zaplacení operace či financování cesty z Anglie do České republiky," popisuje policejní mluvčí. V obou případech se pachatelé různou lstí dostali k životním úsporám a zneužili důvěřivosti poškozených žen.

V případech, kdy ke dvěřím bytu nebo domu dorazí lidé, kteří se vydávají za zaměstnance nejrůznějších společností, policie radí velkou obezřetnost. Lidé by si měli nejdřív zkontrolovat všechny jejich doklady, povolení nebo průkazy a v nejlepším případě ještě ověřit u oprátora společnosti, zda se skutečně jedná o jejich pracovníka.

Podvodníci v drtivé většině případů cílí na seniory. "Starší lidé a senioři představují jednu z nejvíce ohrožených skupin, na kterých je pácháno protiprávní jednání. Starší lidé jsou velmi důvěřiví, podvodníci a zloději toho využívají a často připraví seniory o jejich celoživotní úspory. Pachatelé používají smyšlené příběhy a vymýšlí si různé kontroly či uzavíraní podomních smluv. Využívají tak důvěřivosti a naivity starších lidí," potvrzuje Veronika Hokrová.

Nejčastější legendy pachatelů:

  • Nabídka prodeje parfémů, vlněných dek či zázračných lamp
  • Prosba o zapůjčení finanční hotovosti, či mobilního telefonu
  • Pachatelé se vydávají často za pracovníky plynárenských společností, elektrikáře, kominíky, či jiné různé kontrolory
  • Nabízí finančně výhodné výměny okapů
  • Vydávají se za příbuzného, a žádají peníze – často ze smyšleného důvodu (dopravní nehoda, náhlá operace, a jiné)
  • Rozměňování bankovek

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT