12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Policie zveřejnila mapu varen a pěsítren v regionu!
Národní protidrogová centrála zveřejnila interaktivní mapu varen drog a pěstíren odhalených v průběhu letošního roku. Podívejte se!
Národní protidrogová centrála (NPC) zveřejnila údaje kvůli stále přetrvávajícím problémům s drogovými kšefty. Paradoxně pro obyvatele v okolí varny nebo pěstírny totiž nebezpečí odhalením dealerů nekončí. Objekty jsou velmi často i následně rizikové.
V letošním roce policie v Plzeňském kraji rozbila největší drogový gang v posledních letech. Specializoval se na kokain, ale zároveň i na pěstování marihuany. Akce pod krycím názvem Avarus proběhla na začátku října. Na video i fotky z akce a další podrobnosti se můžete podívat zde.
Policie byla ale v boji s dealery úspěšná i na dalších místech. Odhalená byla například varna v Chrástu u Plzně, ve Stříbře na Tachovsku v Tachově a hned dvě například na Klatovsku.
Na kompletní interaktivní mapu, kterou NPC zveřejnila, se můžete podívat zde. "Cílem zveřejnění těchto údajů je zejména ochrana zdraví a bezpečnosti postižených osob, které nemají možnost tuto informaci jiným způsobem získat. Zároveň chce Policie České republiky touto cestou informovat o rizicích a trendech spojených s nelegální výrovou drog a motivovat k větší obezřetnosti a všímavosti," vysvětluje mluvčí policie Barbora Kudláčková.
Kontaminované byty, narušená statika domů, jedovaté výpary...i to jsou následky výroby a pěstování drog v bytech a domech!
Podle policie riziko, které s sebou výroba a pěstování drog přináší, nekončí tím, že je varna nebo pěstírna odhalená. Například u varen pervitinu jsou následky pro objekt i obyvatele v okolí dlouhodobé.
"Vzhledem k tomu, že následná dekontaminace a sanace prostor po výrobě metamfetaminu je velmi finančně náročná i složitě proveditelná, téměř nikdo ji neprovádí. Velké riziko pak následně přináší i řemeslníkům, kteří často bez znalosti okolností objekt rekonstruují běžným způsobem. Kontaminované je samozřejmě veškeré vybavení bytu, včetně nábytku, textilií, drobných předmětů, stejně jako omítky, odpady, ventilace, jímky atd. Noví nájemníci, kteří si takovýto byt či dům v dobré víře koupí nebo pronajmou, jsou pak dlouhodobě vystaveni vlivu těchto velmi toxických a nebezpečných látek s negativním vlivem na jejich zdraví. V České republice aktuálně neexistuje autorita, která by tento stav nějakým způsobem kontrolovala a přijímala opatření," vysvětluje Barbora Kudláčková.
Stejně tak u pěstíren se jedná o riziko kvůli výparům, zároveň ale hrozí i požáry kvůli poškození elektroinstalace, narušení statiky budov při stavebních úpravách a samozřejmě nechybí nebezpečí kvůli používání chemických látek při pěstování.
FOTO: ilustrační, NPC