12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Nový památník připomíná padlé zaměstnance Škodovky
Po mnoha letech debat vzniklo v areálu Škodovky pietní místo, které připomíná oběti druhé světové války z řad zaměstnanců. Památník je umístěn tak, aby byl přístupný veřejnosti.
Důstojné pietní místo vzniklo až 72 let po druhé světové válce. Památník z oceli pokryté rzí v industriálním duchu vyrobili zaměstnanci Škody Transportation a umístili ho poblíž V. brány naproti planetáriu.
"Pomník padlých škodováků nám připomíná zásadní kapitolu z historie, která významně poznamenala nejen Škodovku a její zaměstnance, ale vlastně celou Plzeň,“ říká Tomáš Krsek, předseda dozorčí rady Škoda Transportation a spoluzakladatel nadace, která památník financovala.
V areálu Škody bylo dříve umístěno několik pamětních desek zaměstnanců, kteří zemřeli za druhé světové války. Ne všechny se ale dochovaly a každá měla jiný vzhled i materiál. Proto nakonec padlo rozhodnutí vybudovat nový památník, na kterém je všech 398 jmen válečných obětí z řad zaměstnanců. Jednalo se o aktivní odbojáře i oběti spojeneckých náletů na Škodovku. Mezi odbojáři byl například Josef Kočárek. Tento vědec mimo jiné předal spojencům významnou zprávu o výrobě raketových střel V2, jedné z tajných nacistických zbraní, kterými chtěl Hitler zvrátit průběh války. Josef Kočárek byl v roce 1944 zatčen a nakonec se v terezínské pevnosti otrávil.
Pomník byl vyroben podle návrhu architekta Petra Šneberka. "Při tvorbě návrhu památníku jsem se snažil využít nezaměnitelné logo Škodovky. Právě zjednodušený tvar okřídleného šípu – prolamovaný trojúhelník - tvoří základ podoby památníku," sděluje Petr Šneberk s tím, že zvoleným materiálem je ocel pokrytá rzí, tedy tvrdý odolný kov, který nezáří novotou, ale naopak jej poznamenala historie.
FOTO: Škoda Transportation