Skryté město odhalí návštěvníkům svou tvář

19.04.2015 9:54

Netradiční průvodce Skryté město dává návštěvníkům Plzně jedinečnou šanci, odkrýt nepoznanou tvář západočeské metropole, poodhalit příběhy a dostat se do míst, kam běžný turista nezavítá.

synagoga Plzeň

Vlajkový projekt Evropského hlavního města kultury 2015, Skryté město, realizuje nezisková organizace Kvas v koprodukci s Plzeň 2015, o.p.s. Projekt zahrnuje hned několik aktivit – interaktivního průvodce v mobilu, mapu na webu, procházky vedené samotnými obyvateli.  

Ať už se návštěvník vydá na sousedskou procházku k věznici, k řece, do vilové čtvrti nebo za kamennými památkami, ať projde město pomocí mobilní aplikace s veteránem, bednářem, cizinkou či dalšími průvodci nebo se při prozkoumávání nechá vést Plzeňským architektonickým manuálem po architektuře let 1914 - 1950, čekají ho velmi nevšední zážitky.

Sloganem Plzně 2015 je otevřít město světu. "V rámci projektu Skryté město jsme se rozhodli nejen využít toho, že do Plzně zavítá v roce 2015 velké množství návštěvníků, ale především zapojit obyvatele do spoluvytváření tváře města, kterou turisté poznávají. Plzeňané dostávají příležitost povyprávět, co je pro ně z historie či místně důležité, a také se mohou o svém městě dozvědět více," říká Christian Potiron, zástupce programového ředitele pro participaci za Plzeň 2015.

Projekt Skryté město je unikátní zapojením nových technologií a komunitní umělecké práce. Setkaly se tu nápady spolku Kvas, který inicioval tvorbu interaktivní skryté mapy a mobilní aplikace, a oddělení Participace společnosti Plzeň 2015, které rozvinulo projekty Plzeňské rodinné fotoalbum a Plzeňská pohostinnost, zahrnující sousedské procházky a další zajímavé nabídky plzeňských obyvatel.

Proces přípravy sousedských procházek trval šest měsíců, od vyhlášení výzvy pro veřejnost, výběr 15 podpořených projektů, účast na workshopech až po konečnou testovací fázi procházek v terénu. Procházky představí jak historii, tak současnost daných míst, skrze setkávání s pamětníky a obyvateli se budou věnovat především osobním příběhům. Návštěvníky zavedou mimo centrum města, mezi obyvatele, na sídliště, do míst, která běžný turista nemá šanci navštívit. Odhalí paměť a identitu jednotlivých městských částí, některé projedou na kolech či koloběžkách, připravují se také zábavná procházka pro děti i vycházka, zaměřená na poznávání Plzně z pohledu handicapovaných lidí.

Prvních pět sousedských procházek se odehrálo už v sobotu 18. dubna, další budou organizovány pravidelně vždy první sobotu v měsíci a také během speciálních akcí, jako je Evropský den sousedů či festival dobrovolnických aktivit Anděl Fest.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT