Mladí ochránci přírody vyráběli krmítka

03.02.2013 16:00

Mladí ochránci přírody z Rokycan se pustili do výroby lojových šišek. Ochránci se nestarají jen o drobné zpěvné ptactvo, ale svoji aktivitu rozšířili i na přikrmování vodních ptáků na řece Berounce.

foto 010
foto 009foto 010foto 011foto 012

Přikrmování opeřenců v zimním období má u nás dlouholetou tradici. Zapojují se do ní nejen ornitologové, zahrádkáři či milovníci ptactva, ale samozřejmě i ochránci přírody. Nejinak tomu je i v případě mladých ochránců přírody, kteří jsou sdruženi v přírodovědném kroužku při ZO ČSOP Rokycany ve Švermově ulici.

Byť to venku spíše vypadá na příchod jara, pustili se v nedávné době pod vedením Oliny Matějkové a Heleny Spálenkové do výroby lojových šišek. Ty jsou mezi opeřenci nejen velice oblíbené, ale i na výrobu celkem jednoduché.

"V předem připraveném hrnci jsme nechali rozpustit tuk a do něj posléze přidali slunečnici, proso, ořechy a další vhodné pochutiny pro sýkorky, brhlíky či strakapoudy. Pomocí lžíce jsme se pak směs snažili nalít do připravených borových šišek. Po ztuhnutí směsi jsme ještě šišku opatřili provázkem na zavěšení. Vzhledem k tomu, že nám práce šla pěkně od ruky, mohli jsme si ještě připomenout hlavní zásady správného přikrmování," popisuje Pavel Moulis postup výroby, předseda rokycanských ochránců.

"Nejvhodnější potravou pro všechny drobné ptáky jsou olejnatá semena, z nichž nejrozšířenější je slunečnice, mák či řepka. Vhodná jsou i rozsekaná jádra vlašských ořechů, obilniny, jablka, případně hovězí či skopový lůj. Dnes však není problém koupit speciální směs pro zimní přikrmování ptáků. Vyvarovat bychom se však měli předkládání pečiva a soleným či kořeněným zbytkům jídel z kuchyně. Rovněž nevhodné jsou těstoviny a zdraví opeřenců neprospěje zplesnivělé, zapařené či jinak zkažené zbytky potravin?" připojuje Moulis informace k samotnému přikromování.

Český svaz ochránců přírody v Rokycanech se však nestará jen o drobné zpěvné ptactvo, ale svoji aktivitu rozšířil i na přikrmování vodních ptáků na řece Berounce.

FOTO: Pavel Moulis

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT