Plzeň zintenzivnila pomoc lidem bez domova v době pandemie koronaviru

10.05.2021 19:00

Domov sv. Františka Městské charity Plzeň po celou dobu pandemie koronaviru poskytuje izolaci a karanténu lidem bez domova covid pozitivním do kapacity šesti lůžek.

333242_2

 

Městská charita Plzeň je jediná organizace na území města Plzně, která poskytuje sociální služby pro lidi bez domova – azylový dům, noclehárnu, nízkoprahové denní centrum. V období pandemie covidu-19 a s ohledem na dodržování epidemických opatření se potvrdila nedostateční kapacita těchto sociálních služeb. Pracovníci Domova sv. Františka po celou dobu preventivně působili na lidi bez domova – rozdávali roušky, respirátory, desinfekce, doprovázeli je na PCR testy a jejich zdravotní stav byl pravidelně konzultován s lékařem, který má ordinaci v objektu Domova sv. Františka.

„V týdnu od 8. března 2021 byl detekován na území města Plzně větší počet lidí bez domova pozitivních na onemocnění covid-19, proto byla i dalším osobám nařízena karanténa. Domov sv. Františka následně informoval o omezení poskytovaných sociálních služeb do konce března. Jednalo se o nízkoprahové denní centrum a noclehárnu pro muže, které byly uzavřené,“ uvedl radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem města David Šlouf.

Vedení města na tuto skutečnost reagovalo sledem opatření: otevřením DEPA II. – v návaznosti na předchozí projekt DEPO I. Pro osoby bez domova byl zajištěn čtyřiadvacetihodinový provoz střediska. Krizové centrum DEPO II. se otevřelo 24. března a uzavřeno bylo 12. dubna. Za uvedenou dobu jeho služeb využilo přes sto osob. Finanční náklady na zajištění provozu činily 102 tisíc korun za služby v měsíci březnu a 125 tisíc korun za vybavení a potraviny. V souvislosti s tím bylo nutno zajistit lidem bez domova hygienický servis. Své kapacity navýšilo Středisko křesťanské pomoci, Centrum protidrogové pomoci a terapie, POINT 14. Středisko křesťanské pomoci navýšilo poskytování terénní pomoci v přirozených nocležištích lidí bez domova a intenzivně informovalo o změně služeb.

Rada města Plzně také v březnu uložila Odboru bytovému Magistrátu města Plzně a Obytné zóně Sylván, a. s., zřídit na ubytovně Plachého 52 izolační prostor pro lidi bez domova.

Na ubytovně Plachého 52 bylo vyčleněno 16 lůžek pro izolaci. Na konci března byla ubytovna kompletně připravena. Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně zajišťoval pro lidi bez domova v izolaci či karanténě obědy ze školní jídelny, další potraviny byly zajištěny z Potravinové banky, nezbytná zdravotní péče a materiál v součinnosti s Poliklinikou Bory, a.s., a lůžkoviny ve spolupráci s Městským ústavem sociálních služeb v Plzni. Náklady na zajištění izolačního místa Plachého 52 jsou ve výši 371 tisíc korun

 

Foto: PČR

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT