13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Kniha Dějiny města Plzně je kompletní. Město má závěrečný díl - FOTO
Plzeň má závěrečný svazek Dějin města Plzně, který zachycuje vývoj města v letech 1918-1990. Třetí díl knihy si zájemci mohli koupit ještě před Vánocemi.
Vydáním posledního svazku Dějin města Plzně se uzavřel projekt, na němž téměř osm let pracovalo celkem 60 autorů. Ještě před svátky si lidé mohli novou publikaci koupit například v Turistickém a informačním centru města Plzně. Slavnostní prezentace knihy se uskuteční v lednu 2019.
„Třetí díl je opět kolektivní monografií, na níž se podílelo 37 autorů především z plzeňských paměťových institucí. Výsledkem jejich několikaleté práce, založené zejména na studiu dobových pramenů, je zcela nový pohled na soudobé dějiny Plzně. Publikace kromě mapování politického vývoje přináší i nové poznatky z dějin literatury, výtvarného umění, architektury a urbanistiky, divadelnictví i sportu,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa. Doplnil, že text doprovází bohatá, ve většině případů dosud nepublikovaná obrazová příloha.
„Práce na posledním svazku byla o to obtížnější, že k řadě témat, ale i k celým dlouhým časovým úsekům – zejména po roce 1948, resp. 1953 – doposud neexistují dílčí studie. Autoři proto museli často pracovat s dobovými prameny. Tato skutečnost však s sebou přinesla jedno pozitivum – podařilo se předložit zcela nový pohled na soudobé dějiny našeho města. Vzhledem k omezenému prostoru je ovšem řada témat pouze nastíněna a jejich hlubší poznání přinese teprve další studium,“ uvedl ředitel Archivu města Plzně Adam Skála, jenž je spoluautorem publikace a koordinátorem celého projektu.
Politicko-společenské zvraty postavily podle Adama Skály redakci svazku před řadu problémů. „Jedním z nich byla například otázka lokální topografie, kdy některé ulice, především v centru města, změnily během relativně krátkého sledovaného období i několikrát svůj název. Pro zachování autenticity výkladu jsou tedy názvy veřejných prostranství vždy uváděny v kontextu doby, o níž daná pasáž pojednává, a čtenář si může současný název vyhledat v zeměpisném rejstříku,“ vysvětlil.
Obdobně bylo podle něj zapotřebí vyrovnat se se specifickým slovníkem užívaným především po únoru 1948, který dokresluje absurditu doby a určitým způsobem napomáhá jejímu pochopení. „Nejrůznější dobové termíny a obraty běžně užívané v tehdejších médiích proto tvoří součást výkladu a jsou zvýrazněny kurzívou,“ dodal Adam Skála.
Plzni dosud chyběl souvislý text o dějinách města, který by byl oproštěný zejména ve výkladu moderních dějin od ideologických frází poplatných své době. Dějiny Plzně vyšly již v letech 1965, 1967 a 1982, zachycují ale jen události do roku 1948. Proto je projekt moderního zpracování dějin pro Plzeň zásadní. Dějiny města Plzně 3 navazují na Dějiny města Plzně 2, jež vyšly před dvěma lety a mapovaly období od roku 1788 do 1918. První díl, jenž zahrnuje období od pravěku do roku 1788, byl slavnostně představen v dubnu 2014.
FOTO: Magistrát města Plzně