13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Unikátní dioráma Svatba u Broučků je zpět v Plzni. Čeká ho obnova
Dioráma vytvořil v roce 1939 Jiří Trnka pro Světovou výstavu v New Yorku. Adolf Hitler ale tehdy zakázal, aby odcestovalo za oceán a unikátní dílo upadlo na dlouhá léta v zapomění. Nově se stane součástí expozice Muzea loutek v Plzni.
"Jde o první Trnkovo komplexní zpracování tématu Broučků, které ho provázelo celý život. Po zrušení československé účasti na světové výstavě v New Yorku bylo dioráma vystaveno v roce 1940 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze na výstavě nazvané Malíř naděluje dětem. V současné době je dioráma majetkem Českobratrské církve evangelické, která jej nyní dlouhodobě zapůjčila do Plzně,“ vysvětluje mluvčí Západočeského muzea v Plzni Romana Němečková.
Dioráma nemohlo odcestovat na světovou výstavu, protože Adolf Hitler tehdy vzkázal do New Yorku, že Československá republika zanikla a je součástí protektorátu, tudíž nemůže sama sebe reprezentovat. O Svatbě u broučků se pak léta nevědělo, mnozí si mysleli, že je zničeno. Dioráma se ale objevilo v malé vísce Jimramově, která je rodištěm Jana Karafiáta, autora Broučků.
Západočeské muzeum v Plzni teď bude ve svých dílnách dioráma po deseti letech znova restaurovat a od roku 2021 bude unikátní dílo součástí expozice Muzea loutek v Plzni.
Dioráma bylo naposledy v Plzni k vidění u příležitostí 100. výročí narození Jiřího Trnky v letech 2012 až 2013. Postavičky z lipového dřeva předtím restaurovali místní odborníci.
FOTO: Ivana Michnerová