12.12.2024 12:11
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
12.12.2024 10:39
Ve Starém Plzenci byl otevřen nový úsek cyklostezky
Festival Finále zahájí dokument Umanutá
Zvláštním uvedením dokumentu Umanutá o Drahomíře Vihanové bude v neděli 22. dubna zahájen 25. ročník filmového festivalu Finále. Dokument vznikal částečně také v Plzni.
V neděli 22. dubna bude oficiálně zahájen už 25. ročník filmového festivalu Finále. Jako zahajovací byl vybrán dokument Umanutá o Drahomíře Vihanové v režii Miroslava Janka. Dokument vznikla částečně v Plzni a sama Vihanová byla loni porotkyní na festivalu.
Snímek se na plátno před festivalové publikum dostane krátce po dokončení střihu a postprodukčních pracích. Dramíra Vihanová už dostala v roce 2010 od festivalu knihu z edice Finále.
"Snímek bude pochopitelně vycházet ze životního příběhu a tvorby této svérázné a dle mého názoru nedoceněné autorky, ale místo životopisného a filmografického informování se bude snažit o hlubší výpověď," uvádí Miroslav Janek k portrétu Drahomíry Vihanové. Její celovečerní prvotina skončila v trezoru a režisérka se tak etablovala především jako jedinečná dokumentaristka a pedagožka na FAMU, na níž vzpomínají celé generace našich tvůrců z oblasti hraného i dokumentárního filmu.
Projekt Umanutá má svůj počátek v létě 2010, kdy režisérka Daniela Gébová zorganizovala několikadenní předtáčku k filmu o Drahomíře Vihanové na její chalupě v Orlických horách. "Já jsem se zapojil v roli kameramana. V lednu 2011 mi Daniela oznámila, že odjíždí na dlouhou dobu do Austrálie a nabídla mi, přesněji řečeno vybídla mě k tomu, abych tento projekt převzal, pokračoval v něm a dokončil ho. Této pobídky jsem se s chutí chopil," líčí vznik filmu Miroslav Janek.
"Zkoumáním jednotlivých životních vzletů a pádů paní režisérky, a reflektováním témat některých jejích filmových děl jak hraných, tak dokumentárních, chci dospět k formě víceméně esejistické, k otázkám životních ztrát a nálezů, k otázkám tvůrčí umanutosti a daně z ní plynoucí, k otázkám samotného smyslu či nesmyslu lidského konání, potažmo i k otázkám stavu věcí jak ve filmu, tak ve společnosti," dodává Miroslav Janek.
Snímek vznikl v koprodukci společnosti Verbascum a České televize. V jednání je jeho uvedení v tuzemské kinodistribuci společně s krátkým filmem Drahomíry Vihanové Denně předstupuji před Tvou tvář z roku 1992.
Více aktuálně z Finále na webu festivalu.