13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Festival Jeden svět - přinášíme program na úterý 27. března
V pondělí 26. března odstartoval v Plzni festival dokumentárních filmů o lidských právech a nejen o nich Jeden svět. Qap.cz vám přináší program na úterý 27. března.
V pondělí 26. března odstartoval v Plzni festival dokumentárních filmů o lidských právech a nejen o nich Jeden svět. Qap.cz vám přináší program na úterý 27. března.
Divadlo pod Lampou
V Divadle pod Lampou se můžete těšit na snímky Nový svět od 18.30 hodin a od 21.00 hodin na snímek Holky v ringu.
Nový svět - Stejně jako většině evropských metropolí, i estonskému Tallinnu vládnou auta. Když byla v roce 2006 otevřena ve čtvrti Nový Svět další silnice určená výhradně automobilům, došla skupině místních obyvatel trpělivost. Po happeningu, při kterém v respirátorech a plynových maskách bránili slavnostnímu průvodu při otevření této silnice, se cykloaktivista Erko a student architektury Marten společně s přáteli rozhodli založit Společnost Nový Svět. Náplní jejich práce se staly nejrůznější aktivity omezující automobilovou dopravu v jejich čtvrti, například sprejování falešných přechodů pro pěší.
Holky v ringu - Hlavními postavami filmu jsou tři sportovně založené afghánské dívky, které se věnují boxu. Místem jejich tvrdých tréninků je atletický stadion v Kábulu, kde byly v dobách vlády Tálibánu dívky za podobné prohřešky, jako je sportování, veřejně lynčovány. Dlouhá desetiletí bylo v Afghánistánu ženám upíráno právo sportovat a i po pádu Tálibánu bohužel stále platí, že dívky věnující se sportu mohou být islamistickými radikály uneseny a následně i zmrzačeny.
Kinosál Měšťanské besedy
V Kinosále Měšťanské besedy bude od 16.30 hodin připraven snímek 269 milionů pod hladinou, od 18.00 hodin snímky Epicentrum, Z popelnice do lednice a Čečenský sen a od 20.30 hodin Hlas Barmy.
269 milionů pod hladinou - Dokument popisuje roční práci společnosti Člověk v tísni po ničivých záplavách v Česku v roce 2002. Ukazuje fungování její povodňové buňky, která se vytvořila operativně těsně po povodních a díky níž se nakonec podařilo peníze rozdělit lidem postiženým záplavami podle jejich skutečných potřeb.
Epicentrum - Film Petra Jančárka z roku 1993 ukazuje, že žádný válečný novinář nemůže být nestranný, a vysvětluje tím unikátní partnerství válečných korespondentů a humanitárních pracovníků, kteří stáli za vznikem Člověka v tísni. Takové spojení je přesto i dnes výjimečné: v krizových oblastech se organizace buď omezují na informování o situaci na místě, anebo tamním lidem pomáhají.
Z popelnice do lednice - Režisér Valentin Thurn předkládá ve svém snímku znepokojivá a alarmující fakta o našem vztahu k jídlu a zároveň hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit. Na příkladech odpadkové potápěčky zachraňující vyhozené jídlo ze supermaketů, amerického antropologa, který založil komunitu lidí najímajících si konkrétního farmáře k pěstování zeleniny, a řady dalších ukazuje možné cesty, jak plýtvání potravinami zastavit.
Čečenský sen - Film zachycuje stylem on the road celou cestu z Prahy až do nemocnic v Šali a horském městečku Věděno. Ukazuje nejen obrovské nasazení a statečnost, ale informuje také o celkové situaci v Čečensku oněch dní a rekapituluje historické souvislosti dlouhotrvajícího konfliktu s imperiálním Ruskem.
Hlas Barmy - V roce 2011 byly v Barmě vypsány parlamentní volby. Dokument sleduje přípravu redakce DVB na tento zásadní moment v dějinách země, který se rozhodla přenášet živě na televizní obrazovky. Přes nelehké začátky s přenosem se reportérům DVB podaří přinést autentické svědectví o průběhu voleb včetně dojemného okamžiku, když režim propustí opoziční političku a obhájkyni lidských práv Aun Schan Su Ťij.
Divadélko JoNáš
Divadélko JoNáš nabídne od 17.00 hodin snímky Od višní do višní a Je mi osmdesát osm a od 19.00 hodin snímek Život ve fotografiích.
Od višní do višní - Studentka FAMU Jana Boršková toužila natočit film o svém otci. Odhodlávala se ale příliš dlouho a její otec nečekaně zemřel. Hlavní hrdinkou tohoto režijního debutu se tak stává její matka, milá a svérázná šedesátnice vyzařující pozitivní energií. Její povídání doplňuje o své vyprávění a postřehy i sama režisérka.
Je mi osmdesát osm - Téměř devadesátiletý britský stařík Ralph Settle se zcela vymyká stereotypním představám o nevrlých důchodcích sedících celé dny u televize. Bývalý aktivní sportovec a šampion v jízdě na kolečkových bruslích tráví dny hrou na mandolínu v centru městečka Cornwall. Nedělá to pro peníze, ale pro radost z hraní a možnost popovídat si s lidmi. Večer se pak vydává na kole na diskotéku za místní mládeží, u níž je velmi oblíben.
Život ve fotografiích - Ve svých 96 letech je Miriam Weissenstein jen o čtyři roky mladší než město Tel Aviv, kde po odchodu z Československa žila už od roku 1921. Život v Tel Avivu a jeho proměny zachytil na výjimečných fotografiích její manžel Rudi.