15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Kdyně: Výstava k 20. výročí Pionýra
Na začátek března připravilo Muzeum příhraničí ve Kdyni zajímavou výstavu věnovanou 20. výročí Pionýra. Ta potrvá až do 16. dubna.
V neděli 28. února bude ve Kdyni slavnostně zahájena výstava k 20. výročí Pionýra. Expozici si můžete od 1. března do 16. dubna prohlédnout v Muzeu příhraničí.
"Nedávno jsme si připomněli události konce roku 1989. V Pionýru si připomínáme výročí, které s těmito událostmi bezprostředně souvisí. Je to již 20 let od ledna 1990, kdy byla obnovena činnost Pionýra coby samostatného demokratického sdružení," uvedla Marie Kobesová z kdyňského infocentra.
Historie pionýrského hnutí u nás ale sahá ještě dále. Začalo vznikat po druhé světové válce jako reakce přirozené dětské potřeby sdružování a spolupodílení na správě svých věcí. Byla ustavena Pionýrská organizace Junáka, později přejmenovaná na Pionýrskou organizaci Československého svazu mládeže. Časem se však dobrovolné hnutí stalo i velmi poškolštěnou institucí. Přesto uvnitř něj stále existovaly původní základy. Z nich vzniklo kritické pnutí, které přivedlo kostnatou a neživou část organizace k pádu, a na něm byl v roce 1968 postaven samostatný Pionýr. I když jen na dva roky, po kterých byl opět vklíněn pod čepec oficiální jednotnosti (Pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže).
Rok 1989 přinesl změny v celé společnosti. Velká formálně jednotná Pionýrská organizace SSM se začala rozkládat již v prosinci 1989. Následovala svobodná volba pionýrských oddílů a skupin. Některé šly svou cestou, mnohé zůstaly a vytvořily základ obnoveného Pionýra.
Pionýr se za 20 let stal uznávaným sdružením, partnerem ostatních podobných spolků i státních institucí. Stejně jako celá naše společnost, i on za těch dvacet let odrostl. Jako dříve má své neduhy i své silné stránky, ale je jednoduše o dvacet let dál a většina dnešních členů si dobu před rokem 1989 ani osobně nepamatuje.
Přijďte se tedy podívat, jakou cestu Pionýr za těch 20 let urazil na výstavu s názvem: „Pionýr 20 let“ do Muzea příhraničí ve Kdyni. Výstava zde bude ke zhlédnutí po celý březen a duben a návštěvníkům přiblíží nejen 20 let samostatného Pionýra ale i dosud nepublikované archivní materiály z celé historie Pionýrské skupiny Safír ve Kdyni.