Kontrola z Bruselu přijela do Plzně kvůli projektu EHMK 2015

06.03.2012 7:21

V pondělí 5. března zavítali do Plzně zástupci monitorovacího výboru Evropské unie, aby zde prověřili průběh příprav projektu Evropské hlavní město kultury. Odjížděli spokojeni.

120503_monitorovaci_komisari_EU_v_PLzni

Do Plzně přijeli v pondělí 5. března z Bruselu zástupci monitorovacího výboru EU. Kromě jednání s týmem Plzeň 2015, vedením města a pracovníky Ministerstva kultury absolvovali také prohlídku areálu Světovar, kde by se v roce 2015 mělo otevřít multifunkční kulturní a komunitní centrum 4x4 Cultural Factory.

"Na programu jednání bylo především seznámení se současným stavem a plánovaným financováním projektu na městské, krajské i státní úrovni, představení strategie projektu vypracované společností Plzeň 2015 či informace o novém složení projektového týmu,“ uvedl ředitel projektu Plzeň 2015 Tomáš Froyda.

"Návštěvy bruselské komise v procesu přípravy projektu důležité kvůli zpětné vazbě o tom, zda se v přípravách postupuje správně. „Monitorovací výbor dohlíží na to, aby bylo dodrženo, co město slíbilo v kandidátské přihlášce na titul EHMK. Byli jsme pochváleni především to, že kontinuita programu zůstala i po obměně týmu zachována,“ vysvětlila manažerka zahraničních vztahů Adriana Krásová.

Zástupci města seznámili bruselské úředníky s finanční situací plánovaných investičních projektů, mezi které patří např. revitalizace Štruncových sadů, přestavba Světovaru na 4x4 Cultural Factory či výstavba nového divadla. "Jednání mělo ryze pracovní charakter s důrazem především na důležitost finančního zajištění projektu,“ řekl primátor Martin Baxa.

Zástupkyně Evropské komise Jacqueline Pacaud zhodnotila přípravu plzeňského projektu v souladu s přihláškou, se kterou město v září 2010 kandidaturu vyhrálo, a zdůraznila, že pro úspěšnou realizaci programu v roce 2015 bude zapotřebí dbát na dodržení výše rozpočtu projektu. "Pacaud vyjádřila znepokojení nad dosavadním finančním zajištěním projektu a kofinancováním ze strany státu, kraje a města. My se budeme samozřejmě snažit vyjednat co nejlepší podmínky. Zdroje budeme hledat nejen ve veřejnoprávních financích, ale také u soukromých společností a komerčních podporovatelů,“ říká Tomáš Froyda s tím, že celkově lze ale říci, že zástupci EU odjížděli z Plzně spokojeni. "Pracovnímu jednání byly přítomny také zástupkyně Ministerstva kultury, které na projekt slíbilo vyčlenit 100 milionů korun. První část státního příspěvku bude již letos použita na neinvestiční programové aktivity."


SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT