Moliérův Lakomec má premiéru v plzeňském Divadle JKT

27.04.2012 14:14

V plzeňském Divadle J. K. Tyla proběhne v sobotu 28. dubna premiéra Moliérova Lakomce. Tradiční dílo se vrací na plzeňskou scénu po 65 letech!

divadlojktyl

Tradiční dílo Lakomec z dílny Moliéra se po 65 letech vrací na scénu plzeňského divadla. Premiéru bude mít v sobotu 28. dubna ve Velkém divadle.

Lakomec v Plzni po 65 letech
Přestože Lakomec patří k Molièrovým nejoblíbenějším a současně nejhranějším komediím, plzeňská činohra neuvedla tuto hru plných 65 let. Na rozdíl od jiného velkého klasika, Shakespeara, byly tady Molièrovy hry uváděny podstatně méně často. V posledních 40 letech se v Plzni jevištního uvedení dočkaly pouze komedie Lékařem proti své vůli (1971), Tartuffe (1981) a Don Juan (1991). Aktuálnost si ale Molièrovy komedie udržely dodnes. Inscenace Lékařem proti své vůli stála místo tehdejšího šéfa činohry a současně jejího režiséra, Svatoslava Papeže. Stranické orgány odhalily v představení podobnost dobového příběhu s nekompetentností, ignorancí a vulgaritou svého způsobu vládnutí.

Lakomce napsal Molière ve svých šestačtyřiceti letech, tedy pět let před smrtí. Premiéra se uskutečnila 9. září 1668 v pařížském Palais Royal, hlavní roli Harpagona hrál samotný Molière. Kýženého úspěchu však komedie nedosáhla. Důvodem byla zřejmě skutečnost, že Molière ji napsal v próze a že soudobému divákovi se zdála být příliš vážná - je to spíše krutá groteska než rozverná komedie.

Lakomec přináší pohled na život jedné rodiny, pozornost však zaměřuje především na zobrazení dominantní vášně hlavní postavy. Harpagon je neskutečně aktivní, ale jeho cílem je jen bohatství samo. Je grandiózní ve své vášni, ve své mánii, ve své posedlosti penězi, ale tato jednostranná emocionální vypjatost v sobě nese citovou degeneraci. Pod směšným povrchem komického jednání se skrývá tragický tón osamoceného života bez lásky a schopnosti užívat si života. I mladičká Mariana, jediný opravdový objekt jeho zájmu, by měla zároveň být zdrojem určitého příjmu. Harpagonova posedlost ziskem vzbuzuje nenávist a posměch - emoce o to větší, čím více v jejím jménu manipuluje s lidskými osudy. Důsledky jsou fatální. Lidé v jeho blízkosti musí pokřiveně jednat, aby přežili. Každý pokus o vyslovení pravdy je potrestán, a proto vítězí pokrytectví. Polehčující okolností je láska, pro niž pokrytecké eskapády podstupují.
Říká se, že dobrá komedie se může změnit v tragédii. V Lakomci by stačilo, aby sluha nenašel Harpagonův poklad a aby Valér a Mariana nebyli bohatými dědici - život všech by mohl skončit v troskách.
Naštěstí ani v Lakomci neztratil Molière schopnost napsat vděčné komediální situace. Nevystupuje pouze jako moralista, zůstává humoristou poučeným commedií dell‘arte a starofrancouzskou fraškou. Lakomec je tak výpovědí o stavu lidského ducha a současně skýtá skvělou zábavu.

V hlavní roli uvidíte Pavla Pavlovského, který hrál v plzeňské inscenaci Molièrova Tartuffa  v r. 1981 postavu Kléanta. Roli Marinay si zahrají Kamila Kikinčuková a Andrea Mohylová, hostující mladá herečka z Ostravy.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT