12.12.2024 21:30
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
Po Plzni se EHMK stávají Wrocław a San Sebastián
Titul Evropské hlavní město kultury od Plzně a belgického Monsu přebírají další dvě města Evropské unie - historické polské město Wroclaw a baskický přístav Donostia - San Sebastián.
Statisíce lidí v Polsku a Španělsku nyní netrpělivě očekávají to, co zažívala Plzeň přesně před rokem. Přípravy na zahájení celoročního programu kulturních akcí vrcholí.
Wrocław se stane v pořadí 31. pomyslným kulturním centrem Evropy již tento víkend. Do třídenního „Probouzení“ se zapojí více než dva tisíce umělců – hudebníků, zpěváků, artistů, ale i cyklistů, vojáků a kostýmovaných herců. Ti spolu s mnoha tisíci místních obyvatel vytvoří čtyři průvody připomínající dlouhou a poutavou historii města, které je čtvrtým největším a současně i jedním z nejstarších polských měst. V neděli 17. ledna se proudy setkají v centru, kde se odehraje slavnostní zahajovací ceremoniál. Město zaplní lákavě vonící foodtrucky, otevřou se četné hudební kluby, hospůdky, muzea a galerie.
Wroclaw 2016 láká také na zajímavé výstavy. Během zahajovacího víkendu se uskuteční například vernisáž děl španělského sochaře baskického původu Eduardo Chillidy, jehož skulptury se nacházejí například před sídlem UNESCO v Paříži nebo sídlem Světové banky ve Washingtonu.
Mezi velká lákadla celoročního programu pak organizátoři řadí únorový koncert skladatelského mága Ennia Morriconeho, jazzový festival „Jazz nad Odrou“ patřící k nejstarším v Evropě či červnovou performance nazvanou „Proud“ zobrazující výstavbu, zničení i znovupostavení města v režii ceněného britského umělce Chrise Baldwina, který je také choreografem slavnostního zahájení.
San Sebastián zvítězil v soutěži o titul v tvrdé konkurenci téměř dvou desítek španělských měst. Nachází se v autonomním společenství Baskicko na severu země. Jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst Španělska s nádhernou pobřežní scenérií a mnoha historickými sakrálními stavbami. Evropským hlavním městem kultury se nestalo kvůli turistickým památkám, ale díky aktuálnímu tématu, které si vytyčilo jako své hlavní poslání - překonávat konflikty skrze umění a kulturu a dosáhnout otevřené společnosti respektující odlišnost a lidská práva napříč různými etniky.
Brány města se pro první návštěvníky otevřou ve středu 20. ledna, kdy začne slavnostní pětidenní fiesta. Témata programu budou znázorňovat tři majáky: Maják života, Maják míru a Maják hlasů symbolizující vzájemné porozumění a úctu. Linku tolerance skrze umění udrží hlavní výstava nazvaná „Mírová smlouva“ nebo umělci putující ze Španělska do různých evropských měst lodí, autobusem či na kolech. Skrze divadlo se připomenou situace z historie oblasti, která zažila četné etnické konflikty. Program se zaměří i na baskický jazyk, speciality místní gastronomie, folklórní tance a hudbu. Velkou část programu vytvoří místní obyvatelé.
Více informací je k dispozici na www.wroclaw2016.pl a www.dss2016.eu.
Foto: wroclaw2016