13.12.2024 9:22
12.12.2024 21:30
Viktorka doma prohrála s Manchesterem United 1:2
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
Světová premiéra Linie krásy! Šokující příběh ze společenské smetánky - FOTKY
Šokující příběh ze života společenské smetánky se odehraje ve světové premiéře na jevišti Velkého divadla v Plzni. V hlavních rolích zazáří Ondřej Rychlý i Martin Stránský.
Linie krásy, román britského autora Alana Hollinghursta, dostane vůbec poprvé jevištní podobu. Dramatizaci Matěje Samce uvede v Divadle J. K. Tyla režisérka Natália Deáková – premiéra se na jevišti Velkého divadla odehraje 17. února.
Šokující román ze života společenské smetánky v Británii 80. let zaznamenal ihned po svém vydání v roce 2004 nejen zájem čtenářů, ale vynesl autorovi prestižní Bookerovu cenu.
"Alan Hollinghurst bývá označován jako nekorunovaný král britské homosexuální literatury, ovšem Linie krásy není jen homosexuálním románem, ale především silným příběhem a sondou do života vyšší společnosti v konzervativní thatcherovské Británii,“ upozorňují dramaturgové Marie Špalová a Vladimír Čepek.
Hlavní postavou dramatizace je Nick Guest, jehož ztvární Ondřej Rychlý. Nick je mladík pocházející ze skromných poměrů. Za studií na Oxfordu se skamarádí s Tobym (Ondřej Vacke), synem konzervativního poslance Geralda Feddena (Martin Stránský), a dostane možnost s ním sdílet domácnost. V honosném londýnském sídle se nesmělý, kultivovaný Nick, prahnoucí po všem vytříbeném a stylovém, stává úzkostným strážcem pohody a soudržnosti všech členů rodiny. Pak však přichází vášeň společensky skandální homosexuální lásky, setkání s narkotiky, zhoubnou nemocí a životní jistoty tají jako jarní sníh. "Herec, který by uvěřitelně zahrál takovou postavu, musí sám být velmi charismatický, okouzlující pro obě pohlaví a navrch inteligentní. Jsem přesvědčena, že Ondřej Rychlý je ideální volba,“ říká Natália Deáková.
Dramatizace posílí oproti předloze postavu premiérky Margaret Thatcherové, kterou v inscenaci ztvární Apolena Veldová. "Skrze postavu Margaret Thatcherové se snažíme vyložit historické pozadí, které jsme museli během psaní dramatizace nastudovat, měla by být průvodcem děje a postavou, se kterou se divák nejvíc ztotožní,“ prozrazuje režisérka. "Období thatcherovské Británie má mnoho společného s dnešní dobou. Román zobrazuje například to, jak určitá část společnosti bohatla, jak konzumním až nenasytným způsobem života žila. Také je zde vykreslena celá řada charakterů, které se pohybují v politice: od dravců po tuneláře, ale i lidí, kteří do toho jdou z přesvědčení. Stěžejním tématem knihy je pokrytectví, jsou zde zobrazeny různé vrstvy společnosti, prostředkem k zachycení reality je i volba jazykových prostředků včetně vulgarit, které ale rozhodně nejsou jen naschválem nebo prvoplánovou snahou upoutat.“
Na aktuálnost díla upozorňuje také Vladimír Čepek: "Konzervativismus, který má v naší zem silnou pozici ve smýšlení lidí, stejně tak jako společenské klima, které se u nás v poslední době zřetelně zabarvilo atmosférou strachu z odlišnosti, z nedefinovaného pocitu blížícího zhroucení se západní civilizace i jejích hodnot a konečně obecněji z neznámého, období thatcherismu v mnohém připomíná.“
Scéna navržená Lukášem Kuchinkou evokující obživlý obraz odkazuje k motivu krásy a umění, který je obsažen v románové předloze. Dobové kostýmy navrhla Jana Smetanová, k Británii 80. let odkazuje také hudební koláž Jakuba Kudláče.
Před premiérou proběhne v 18:30 ve Foyer Vendelína Budila lektorský úvod, který bude předcházet i dalším vybraným reprízám.
FOTO: Alexandr Hudeček