Unikátní Semmlerova rezidence se po desetileté rekonstrukci otevře veřejnosti

01.09.2022 10:04

Po téměř desetileté rekonstrukci se v Plzni otevře pro veřejnost Semmlerova rezidence. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších a nejrozsáhlejších realizací dle konceptu Adolfa Loose v Plzni.

hlavni1
hlavni1hlavni2hlavni3semmlerova rezidence

Bytový dům rodiny Oskara a Jany Semlerových s interiérem jejich bytu patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Najdete ho na Klatovské 110 u křižovatky s Hruškovou ulicí. Byt nemá klasická podlaží, je vestavěn do poloviny domu, kde se jednotlivé prostory různých výšek v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Jde o unikátní systém tzv. Raumplanu.

Semmlerova rezidence prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která trvala celkem deset let. Rezidenci svěřil Plzeňský kraj do správy Západočeské galerii v Plzni v roce 2012. Krátce nato začala velmi náročná rekonstrukce a restaurování zchátralé památky.

Nyní se otevře Semmlerova rezidence veřejnosti, prohlídky začínají 23. 9. 2022. Předprodej vstupenek od 1. 9. 2022.

Rekonstrukce proběhla v několika etapách

V rámci 1. fáze rekonstrukce byla provedena revize střech a izolace podkroví a suterénu, vybourání některých novodobých konstrukcí a oprava některých oken. Při druhé fázi, v roce 2015, byly provedeny opravy plochých střech, opraveny a rekonstruovány přípojky a vnitřní rozvody, aby bylo zabráněno riziku havárie a následného poškození cenných prvků. Součástí prací byla také rehabilitace a restaurování nejvíce poškozených prostor, předně vstupního vestibulu, šatny a zimní zahrady v historickém bytovém interiéru. Po jeho vyčištění byla jeho nejpodstatnější část od podzimu 2015 dočasně zpřístupněna veřejnosti.

Od roku 2019 do roku 2021 probíhala zásadní etapa rekonstrukce a restaurování.

Došlo ke stavební opravě takřka celého objektu, byla zrestaurována většina dochovaného vybavení historického bytu a obnoveno mnoho detailů, které se v originále nezachovaly. Restaurátoři provedli například složitou opravu podlahy velké obytné haly, prostoru kuchyně a přípravny, pokojů manželů Semlerových, dětských pokojů nebo horní haly.

Nejnáročnější byla oprava osmibokého prostoru jídelny, kde musel restaurátor kompletně rozebrat silně narušené mahagonové obklady, náročně je zrestaurovat včetně srovnání deformovaných desek, a před koncem prací zase osadit na původní místa.

Historie domu

Objekt, který vznikl jako úřednický bytový dům Škodových závodů, získala v roce 1932 rodina Oskara Semlera a jeho část upravila na své reprezentační rodinné sídlo. Oskar Semler byl jedním z nejvýznamnějších místních podnikatelů. Rodina musela v roce 1939 emigrovat a dům byl zabrán nejprve říšskými a pak československými úřady.

Semlerovi v roce 1949 sice požádali o restituci, dům však jako konfiskovaný majetek v roce 1950 přešel na město Plzeň. Po pěti letech se stal vlastnictvím státu, který jej však v roce 1993 převedl zpět na Statutární město Plzeň.

Byt rodiny Oskara Semlera byl již dříve rozdělen na několik menších samostatných bytů, oddělená hala sloužila jako učebna, později jako fotoateliér. Od roku 1969 je byt rodiny Oskara Semlera kulturní památkou, od roku 2003 se nachází na území městské památkové zóny. Od roku 2014 je kulturní památkou celý dům na Klatovské 110, který byl před tím Statutárním městem Plzní převeden na Plzeňský kraj, který jej v roce 2012 svěřil do správy Západočeské galerii v Plzni.

foto: Západočeská galerie, www.semmlerovarezidence.cz

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT