14.07.2025 17:37
14.07.2025 13:08
Barevné kroje, tanec i tradice. Klatovy žily folklorem – FOTKY
14.07.2025 8:46
Plzeň zaplavily Corvetty. Podívejte se na FOTKY z mezinárodního srazu
V Plzni je nově otevřeno Muzeum církevního umění
Od soboty 16. června můžete v centru Plzně navštívit nově otevřené Muzeum církevního umění. Čím je zajímavé a proč právě církevní umění? To zjišťoval QAP na slavnostním otevření.
Pokud neznáte umění z oblasti náboženství, právě pro vás je tady nově otevřené Muzeum církevního umění ve Františkánském klášteře v Plzni. Kdo nezná křesťanství, nezná svou minulost, proto jsme se vypravili do muzea na malou ochutnávku.
Nově vybudované Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v rekonstruovaných prostorách bývalého františkánského kláštera ve stejnojmenné ulici v centru Plzně. Poprvé sem návštěvníci kromě pátečního otevření mohou už od soboty 16. června a to denně kromě pondělka 10 - 18 hodin.
Proč církevní umění?
Proč právě muzeum církevního umění vysvětlil plzeňský biskup František Radkovský. "Žijeme v době, která se na 2000 let vytvářela na bázi křesťanství. A proto, abychom tomu porozumněli, je tady právě Muzeum církevního umění," vysvětluje František Radkovský. "Zvláště důležité je to pro mladé lidi, kteří křesťany neznali a nemají ke křesťanství žádnou kontinuitu. Musí toto znát, aby nebyli, jak se říká, cizincem ve vlastní zemi," doplnil známý biskup.
Muzeum nabídne poznat právě náboženství cestou výtvarných děl, bohoslužebných náčiní a rouch nebo také třeba historických epoch.Najdete zde na 70 výtvarných děl tedy soch i obrazů a 30 předmětů v klenotnici.
Nejzajímavějším je bezesporu polní oltář. Ten představuje kompletní vybavení polního kuráta. V kufru je zde přenosný oltář ale také potřebné k pomazání a další věci pro výbavu polních kurátů. Je unikátem nejen u nás.
Co zde najdete
Kromě výtvarných děl a předmětů klenotnice jsou zde k vidění také původní hidtorické nástěnné malby, zvláště je cenný životopisný cyklus sv. Barbory v kapitulní síni a nejstarší vyobrazení Plzně. Vyobrazení i cyklus jsou vysvětleny na panelech vedle. Mezi další "nej" patří třeba obraz Madony poleňské, který byl před lety ukraden na Klatovsku, nebo reliéf sv. Jiří bojujícího s drakem z Malesic.
Dále zde expozice představuje i plzeňskou diecézi a dějiny křesťanské víry na jejím území. Velmi zajímavou součástí muzea je také samotný objekt františkánského kláštera, františkánský řád.
Jakýmsi vrcholem prohlídky je "klenotnice" v patře v prostoru bývalé nemocnice a kaple s cennými liturgickými předměty a rouchy. Právě tento kousek kláštera lidé neznají.
Součástí projektu je také filmový dokument, který představuje vývoj křesťanství na území plzeňské diecéze až do jejího vzniku tedy roku 1993 a do současnosti. Doplňuje tak netradičním způsobem vizuálně dějinnou expozici v patře.
O muzeu
Budova současného muzea se dostala do vlastnictví Západočeského muzea, jehož je expozicí, v roce 1953. Stát tehdy nevěděl, co s bortící se budovou, tak ji věnoval ZČM v Plzni. Křesťanské relikvie tady byly vystaveny už dříve, ale v době normalizace byla režimem expozice uzavřena.
Na rekonstrukci františkánského kláštera se podílel Plzeňský kraj město Plzeň a část peněz přišla také z dotace ROP Jihozápad. Jen muzeum vyšlo zhruba na 40 milionů a klášter pak celkem na asi 180 milionů korun.
Netradiční muzeum ale určitě stojí za to a to i pro ty, kteří v náboženství nevěří.