14.12.2024 10:12
14.12.2024 8:28
Plzeň má rekordní rozpočet na rok 2025. Investovat se bude do DEPO2015 i dopravy
13.12.2024 17:56
Přepadení pošty v Tlučné, pachatel byl ozbrojen
V Plzni odhalili sochu slavného rodáka Václava Trojana
K slavnému rodákovi – hudebnímu skladateli Václavu Trojanovi se pyšně přihlásila Plzeň. Slavnostního odhalení jeho sochy se zúčastnil i další plzeňský rodák a Trojanův obdivovatel , kytarový virtuóz Lubomír Brabec.
V pátek 4. června odhalili slavnostně v sadech pod historickými hradbami bustu skladatele Václava Trojana její autor akademický sochař Jaroslav Šindelář a náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová, která prozradila, že s nápadem připomenout si slavného rodáka přišel známý koncertní a také rodák z Plzně, kytarista Lubomír Brabec.
"Jeden ze svých pravidelných pořadů, které dělám v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje, jsem před pěti lety věnoval právě skladbám Václava Trojana. Ptal jsem se při té příležosti, jestli vůbec Plzeňáci ví, jakého mají slavného rodáka," řekl Brabec a Marcela Krejsová dodala: "Museli jsme odhalení sochy o pár let odložit, až bude hotová rekonstrukce sadového okruhu, ale jsem ráda, že jsou tu dnes s námi i dva synové Václava Trojana."
Sochu Václava Trojana, kterou najdete pod hradbami poblíž autobusové zastávky Na Rychtářce, vytvořil akademický sochař Jaroslav Šindelář za pomoci svých kolegů ze Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček. "Pana Trojana jsem neznal osobně, ale samozřejmě už jako dítě mě upoutávaly Trnkovy pohádky a tedy i muzika, kterou Václav Trojan skládal, Bajaja a další. Vážím si ho obrovsky," prozradil Šindelář a pokračoval: "Když jsem ho modeloval, měl jsem k dispozici fotografie a pouštěl jsem si jeho hudbu, takže já jsem ho v podstatě portrétoval na muziku spíš. Poprvé se tu setkávám s jeho syny, neviděli ani hotovou bustu. Nejde úplně o podobu, tady jde o to, že já jsem ho ztvárnil, že je na procházce, má klobouk a je v parku. Není ve studiu, není na koncertu. On se tady poblíž narodil, stával tu jeho rodný dům."
A jak se vytesaná podobizna otce líbí Václavu Trojanovi mladšímu?
"Když tady půjdu okolo v noci, tak se budu bát, že jsem potkal ducha. Moc se to povedlo, je krásný. Přijeli jsme se podívat, jak vypadá, tatínek. Hned bych se tu postavil také a koukal se do té krásné zeleně a krásně udělaného parku," usmíval se Václav Trojan ml., který žije v Praze (na snímku před bustou svého otce). "Jsme tři bratři a všichni žijeme v Praze. Moc často se do Plzně nedostanu, ale občas ano, mám tu i nějaké kamarády. Pokaždé když se sem příště dostanu, zajdu se sem podívat. Ale co Vám řeknu, když jste internetové noviny, trošku je otec spojený s Plzní a elektronikou. Tady bylo po válce experimentální studio elektronické hudby v Plzeňském rozhlase, otec tam působil a seznámil se tady s profesorem Antonínem Svobodou, který byl náš rodinný přítel, znal jsem ho odmalička. A trošku způsobil to, co já dělám, poněvadž já jsem informatik a s internetem dělám každý den."
Václav Trojan (24. 4. 1097 – 5. 7. 1983) je odborníky považován za nejoriginálnějšího skladatele 20. století. Široké veřejnosti jsou známa hlavně jeho díla pro animované filmy dalšího plzeňského rodáka Jiřího Trnky, například Bajaja, Staré pověsti české, Dobrý voják Švejk a další.