V Plzni se koná Adolf Loos minifestival Pilsen 2011

02.11.2011 14:48

Od čtvrtka 3. do soboty 5. listopadu bude lochotínské Kulturní centrum ve Frišově vile v ulici Boženy Němcové hostit malý festival, zaměřený na významného světového architekta Adolfa Loose a kulturní kontext jeho doby.

Adolf Loos

Adolf Loos minifestival Pilsen 2011 se bude od čtvrtka 3. do soboty 5. listopadu konat ve Frišově vile v ulici Boženy Němcové v Plzni. Těšit se můžete na řadu zajímavých akcí zaměřených na světově proslulého architekta Adolfa Loose!

"První den minifestivalu představí dobu Adolfa Loose v zrcadle literatury. Lze očekávat i nejedno překvapení!" prozradil David Růžička z Národního památkového ústavu v Plzni. "Kromě úryvků z Loosových ironických a mnohovrstevnatých esejů, zaměřených převážně na moderní životní styl a bytovou architekturu, zazní také ukázky ze vzpomínek Loosovy třetí manželky, Plzeňanky Kláry Beckové – Loosové.  A budou představeny v češtině zřejmě zcela poprvé! Drobné vzpomínky, viněty Losovy "Claire", pak zarámují velcí autoři z okruhu Loosových přátel: prozaik Peter Altenberg, publicista Karl Kraus či básník Svatopluk Machar. To vše doplní tanec, neboť Adolf Loos miloval tanečnice. Tanečnice Tereza Koželuhová ve třech vstupech představí taneční kreace na téma Osudové ženy Adolfa Loose."

Velkým překvapením pro Plzeňskou veřejnost bude jistě v pátek 4. listopadu přednáška Dr. Anny Pravdové z pražské Národní galerie. "Dr. Pravdová přiblíží velmi zajímavou osobnost výtvarnice Edity ´Tity´ Hirschové, jejíž umělecký rozvoj přerval holocaust za druhé světové války. Titiny schopnosti ocenil i Pablo Picasso a její tvorba připomíná částečně díla šťastnější malířky Toyen. Můžeme prozradit, že v čase okupace Francie, kdy se Tita jako příslušnice jiné země a židovka nacházela ve velmi svízelné situaci, směla s tichým souhlasem Pabla Picassa padělat jeho obrazy a tyto padělky pak prodávat. Sám Picasso v několika případech váhal, co jsou jeho díla a která vytvořila v jeho stylu Edita Hirschová. Podle svědectví členů paříské surrealistické skupiny byla Edita Hirschová velmi krásnou ženou," uvedl Růžička.

"Architekturou Adolfa Loose jsem se začal zabývat již na škole. Proto jsem rád, že se dnes jimi mohu v rámci své práce zabývat. Chtěl bych návštěvníkům své přednášky představit širší aspekt Loosovy tvorby v Plzni. Tato tvorba bývá neprávem zužována pouze na interiéry, ale veřejnost se dozví i o některých překvapeních," řekl ing. Karel Zoch, pracovník Památkového odboru Magistrátu města Plzně, který má na starosti Loosovy interiéry vlastněné městem Plzní a který v závěru festivalu, v sobotu 5. listopadu, představí své poznatky o plzeňských realizacích Adolfa Loose.

Frišova vila v ulici Boženy Němcové v Plzni byla k uspořádání festivalu vybrána proto, že její architekt Oldřich Starý patřil k velký obdivovatelům Adolfa Loose. 

"Program se mi velice líbí. Jsem rád, že Adolf Loos byl velkým přítelem Ameriky, kde nějaký čas pobýval, odkud čerpal i později své podněty v architektonické tvorbě. Americký životní styl z počátku 20. Století Loose fascinoval a stal se mu i určitým vzorem!" řekl Patrick Foye, ředitel pořádajícího občanského sdružení YWAM ČR, které v obnovených prostorách historicky cenné Frišovy vily pořádá úspěšně kulturní akce již několik let.

Mgr. Miroslav Brabec, starosta ÚMO Plzeň 1, pak dodal: "Když jsem se dozvěděl, že architekt, jenž navrhoval Frišovu vilu, místo konání festivalu, byl velký obdivovatelem Adolfa Loose, potěšilo mě, že se i náš obvod může těšit z otisku Loosovské souvislosti. Osobnost Adolfa Loose má potenciál zviditelnit výrazným způsobem město Plzeň v kontextu celého světa. Z hlediska prvního plzeňského obvodu má festival svůj význam v tom, že pomůže zdejším obyvatelům připomenout tu část historie lokality, na kterou mohou být právem pyšní. Také proto jsme festival podpořili!"

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT