V Plzni se otevře Muzeum církevního umění

13.06.2012 11:25

V Plzni se v pátek 15. června otevře Muzeum církevní umění plzeňské diecéze ve zrekonstruovaných prostorách františkánského kláštera.

Františkánský kostel

Nově vybudované Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo v rekonstruovaných prostorách bývalého františkánského kláštera v Plzni a slavnostně otevřeno v pátek 15. června za přítomnosti biskupa Františka Radkovského a primátora města Plzně Martina Baxy.

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze bude návštěvníkům představovat soubor křesťanských reálií jako seznámení se světem křesťanů prostřednictvím výtvarných děl historických epoch, bohoslužebných náčiní, rouch a textů, které uvádějí tyto předměty do souvislostí s křesťanským životem a vysvětlují jejich významy. "Navazuje ve své činnosti na bývalé Diecézní muzeum v Plzni a zaměřením je inspirováno současnými moderními expozicemi evropské úrovně," uvedla Alena Ouředníková z Plzeňské diecéze s tím, že v přízemních ambitech a v kapitulní síni najdou návštěvníci historická výtvarná díla, představující historické a svaté osoby a některé děje ze života svatých a dějin spásy člověka. "Součástí prohlídky jsou i původní historické nástěnné malby, zvláště cenný životopisný cyklus sv. Barbory v kapitulní síni a nejstarší vyobrazení Plzně. V patře jsou zastoupeny předměty, sloužící kultu s vysvětlením jejich významů pro křesťanský život, reálie každodenního křesťanského života a období liturgického roku. Tato část expozice objasňuje a napomáhá pochopení důležitých okamžiků života křesťana. Dále expozice představuje i plzeňskou diecézi a dějiny křesťanské víry na jejím území v časové ose, včetně diecézního patrona bl. Hroznaty."

Návštěvník se seznámí také s osobnobnostmi křesťanské víry a s poutními místy diecéze, k vidění je i mobiliář původní historické klášterní knihovny. "Naprostý vrchol prohlídky muzea ovšem představuje "klenotnice" v prostoru bývalé nemocnice s renesanční kaplí s cennými liturgickými předměty a rouchy," prozradila Ouředníková.

Vystavená umělecká díla pocházejí z depozitářů Západočeského muzea v Plzni a jednotlivých farností Biskupství plzeňského. "Mezi největší vystavené skvosty evropského významu bezesporu patří gotická monstrance z Malesic s původním pouzdrem, reliéf sv. Jiří bojujícího s drakem z Malesic, středověké kalichy, kasule z Rokycan, vitráže gotických oken z Žebnice, obraz Madony poleňské, ale například i zachovalá středověká skříň," dodala Ouředníková s tím, že veřejnost bude moci muzeum poprvé navštívit už v pátek od 16 hodin, od soboty 16. června pak bude muzeum otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo ve spolupráci Biskupství plzeňského a Západočeského muzea v Plzni a řady dalších subjektů v rámci projektu Revitalizace objektu františkánského kláštera v Plzni a zřízení Muzea církevního umění plzeňské diecéze díky prostředkům z Regionálního operačního programu Jihozápad. Na obnovu, která stála 40 milionů korun, přispěl ROP Jihozápad částkou ve výši necelých 35 milionů korun.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT