V úterý 10. června se bude slavit Den daňové svobody

08.06.2014 11:12

Úterý 10. června 2014 bude den, kdy budeme v letošním roce poprvé vydělávat pro naši vlastní spotřebu. Pomyslně bude slaven Den daňové svobody, který od roku 2000 vyhlašuje v České republice Liberální institut.

Den daňové svobody, tedy první den, kdy začínáme vydělávat pro vlastní spotřebu, připadá letos na úterý 10. června. Průměrný daňový poplatník tak musí na výdaje z veřejných rozpočtů pracovat 160 dní, což je o jeden méně než v roce 2013. Za posledních patnáct let, kdy Liberální institut počítá Den daňové svobody, se jedná o průměrný výsledek.

"Tento posun je dán součtem dvou faktorů, které působí stejnoměrně. Jedním z nich je úsilí nové vlády o odpovědnější chování na straně veřejných výdajů v roce 2014, druhým je zlepšený výhled vývoje hrubého domácího produktu v letošním roce," vysvětluje Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz, které se na kalkulacích Dne daňové svobody podílí.

"Predikce výše veřejných výdajů na HDP je totiž klíčovou veličinou pro výpočet Dne daňové svobody," dodává Rod.

Jistě se ptáte, co je vlastně Den daňové svobody. Jedná se o den, který pomyslně rozděluje kalendářní rok na dvě části. V první části roku obrazně pracujeme jen na pokrytí veřejných výdajů, pokud sečteme veškeré výdaje a jejich výše odpovídá vytvořenému HDP od 1. ledna letošního roku do 10. června. V druhé části roku obrazně pracujeme jen pro vlastní spotřebu, na níž utratíme zbylou, naštěstí stále ještě větší část HDP.

"Přestože jde o jisté zjednodušení, upozorňujeme již od roku 2000 na fakt, že stát, politici a vládní úředníci nedisponují pro své veřejné výdaje jinými penězi než těmi, jež vyberou na daních, odvodech a poplatcích nebo těmi, jež si stát půjčí a občané České republiky je budou muset, navíc zvýšené o úroky z dluhu, v budoucnu splácet," upozorňuje předseda Akademické rady Liberálního institutu Jiří Schwarz.

Zajímá vás, jak jsou na tom obyvatelé ostatních zemí? Například polští daňoví poplatníci budou slavit již 5. června, v sousedním Německu si daňoví poplatníci počkají o tři dny déle než u nás do 13. června, v Maďarsku uvítají příchod daňové svobody až 28. června.

Globálně nejlepšího výsledku dosáhla Jižní Korea, tam si Den daňové svobody připomněli již 22. dubna. Z evropské kontinentu je daňově nejsvobodnější Švýcarsko.

Ani letos nás nepřekvapí pořadí na opačném konci žebříčku – nejdéle si počkají daňoví poplatníci ve Finsku (3. srpna) a jen o 4 dny dříve přivítají daňovou svobodu v Dánsku (30. července). Občané těchto zemí jsou podstatně bohatší (měřeno výší HDP na obyvatele) než občané České republiky, a proto si mohou dovolit luxus vyšších veřejných výdajů. Oproti nám se v těchto zemích podstatně méně veřejnými financemi plýtvá.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT