Vietnam stories aneb jak se žije Vietnamcům v ČR? FOTKY

09.08.2021 15:00

Známe vietnamské večerky, málokdo se ale zamyslí nad tím, co dělají Vietnamci, když svůj obchod zavřou. Chybí jim jejich domovina a dodržují ještě tradice? Na to odpovídá výstava, která je právě v Plzni. 

1
123567489100122214334455

Putovní výstava Vietnam stories aneb Jak se žije Vietnamcům v ČR začala svou pouť v mázhauzu plzeňské radnice 6. srpna vernisáží za přítomnosti samotného fotografa. Na vernisáži byli také zástupci velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky, zástupci Svazu Vietnamců v České republice a v Plzni a představitelé města. V Plzni bude výstava k vidění do 27. srpna.

Vietnams stories chce ukázat, co dělají majitelé dnes pro Čechy tak samozřejmých večerek a dalších obchodů, jak odpočívají, jak oslavují, jaké udržují rodinné tradice a mezilidské vztahy a i to, zda jim schází Vietnam. A také upozorňuje na to, že i když jsme v blízkém prakticky dennodenním kontaktu, mnoho o sobě nevíme. „V Plzni je evidováno na 22 600 cizinců, z toho Vietnamců je 2 500,“ uvádí Tereza Šlajsová z magistrátního odboru sociálních služeb .

Jeden z nejrespektovanějších českých fotografů Jindřich Štreit nasnímal pro Charitu České republiky vietnamskou komunitu tak, jak ji česká společnost většinou nezná. „Díky mému žákovi jsem se mohl dostat přímo do soukromí vietnamské komunity a zachytit ji tak, jak ji většinou neznáme. Fotografie často zachycují zvyky společné pro oba národy – narození dětí, oslavy, svatby, pohřby. Vietnamci jsou národem, který drží velmi těsně pospolu. Například vietnamská svatba je značně monumentální, čítající až tisíc lidí. I přes to, že zde již žije třetí generace Vietnamců, tradice si přinesli a uchovávají i nadále jako v rodné zemi,“ uvedl k výstavě autor fotografií Jindřich Štreit.

Jindřich Štreit (5. září 1946, Vsetín) je český dokumentární fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života. Zaměřuje se na dokumentování života na venkově a obyvatele českých vesnic, věnoval se tématu zemědělství, potom také těžké práci v továrnách. V poslední době se věnuje mnoha sociálním tématům o drogově závislých, handicapovaných, nevidomých, vězních, starých lidech, pracovnících ve zdravotnictví, cizincích, kuřácích nebo lidech bez domova. Hodně se také věnuje sakrálním tématům.
 
foto: plzen.eu

 

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT