Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Virtuální cesta do ztracených zemí? V Plzni proběhne unikátní digitální výstava

05.12.2022 13:30

Západočeské muzeum v Plzni představí unikátní výstavu prezentující archeologické dědictví pomocí digitálních technologií. Výstava bude umístěna do stálé expozice Pohledy do minulosti Plzeňského kraje – expozice Archeologie.

výstava 1
výstava 1výstava 2výstava 3výstava 4výstava

Od 8. do 28. prosince 2022 můžete v Západočeském muzeu v Plzni, v expozici Pohledy do minulosti Plzeňského kraje - Archeologie pomocí virtuálního světa prozkoumat archeologické dědictví slovenského Dunajského regionu. Výstava bude k vidění od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin.

U obce Rankovce, která leží severovýchodně od Košic, se podařilo archeologům objevit unikátní pohřebiště z období druhé poloviny 2. století a první poloviny 3. století našeho letopočtu. Provedený výzkum přinesl cenné poznatky o tzv. przeworské kultuře. Odkryto bylo více než 50 hrobů, ve kterých se kromě předmětů denní potřeby našly také vzácné artefakty, jako je výzbroj, meče a štíty bojovníků. Vzácnost těchto nálezů umocňuje i to, že nejde jen o lokální produkty, ale také importy z Římské říše.

Na základě nalezených artefaktů se archeologové pokusili rekonstruovat život tehdejších lidí, kteří se živili především zemědělstvím a chovem domácích zvířat. Na tehdejší poměry vynikali vyspělou řemeslnou výrobou. Zvláštní postavení pak měli bojovníci. "Díky 3D brýlím mohou návštěvníci v rámci této výstavy nahlédnout do prostředí pohřební slavnosti Germánů a poznat využití nálezů z pohřebiště v Rankovcích v každodenním životě. Speciální aplikace pak umožní návštěvníkům vyzkoušet si práci archeologa," prozradila Romana Němečková, tisková mluvčí muzea.

Foto Západočeské muzeum v Plzni

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte