Výstava unikátních loutek probíhá v Národopisném muzeu

09.02.2012 13:24

Výstava Svět pohádek – loutky z Divadla DAS, začínáv pátek 10. února. V Národopisném muzeu Plzeňska na plzeňském náměstí uvidíte více než 20 let schované loutky amatérského divadla železničářů pod názvem DAS.

P2094192

Od pátku 10. února můžete v Národopisném muzeu na plzeňském náměstí navštívit unikátní výstavu více než 20 let schovávaných loutek. Ty pochází z amatérského divadla železničářů DAS. Svět pohádek - loutky z Divadla DAS potrvá až do dubna.
Více než 60 loutek bylo uschováno v plzeňském muzeu po 20 let. Amatérský soubor DAS, který je vyrobil, totiž v osmdesátých letech minulého století zanikl.
DAS byla zkratka závodního klubu železničářů později pak Dopravy a spojů, odtud DAS. Divadlo sídlilo od 50. let minulého století v současném kulturáku JAS na Slovanech v Jablonského ulici. A právě v 80. letech minulého století se musel soubor z budovy vystěhovat a tak zanikl. Loutky uschovalo muzeum. Ve stejném působišti jako DAS hrál před 2. světovou válkou loutkářský odbor Dělnické tělocvičné jednoty Plzeň II.
"První část výstavy je věnována právě tomuto souboru, protože po válce zůstalo jeho vybavení částečně na místě, a tak bylo k dispozici nově začínajícímu souboru DAS," vysvětluje počátky DASu kurátorka výstavy Jana Slámová. "DAS založili zaměstnanci lokomotivního depa a vedoucím se stal loutkář Josef Růžička." DAS měl zhruba 10 stálých členů ale často se počet měnil s ohledem na představení.

V polovině 70. let byl název scény změněn na Svět pohádek. "V Besedě totiž právě přestala působit scéna s tímto názvem a tak jej mohl převzít DAS," vysvětluje přeměnu DASu kurátorka.
Na výstavě najdete zhruba 60 loutek, které jsou z dob od 20. let až do 80. let minulého století. "Jedná se nejprve o dřevěné loutky, jejichž autory jsou pravděpodobně Gustav Nosek, s nímž se spojuje například řezba Hurvínka, a Josef Kokoška," vysvětluje původ loutek v první místnosti výstavy Slámová. V místnosti druhé jsou loutky z dob pozdějších, na které si například členové souboru sami šili kostýmy. Jde o loutky většinou sériově vyráběné od firem Výstavnictví a Moravská ústředna. "V posledních desetiletích činnosti souboru se objevují spodové loutky, z nichž některé jsou vyrobené dle návrhů plzeňského loutkáře Jaroslava Hrubého," uvedla kurátorka výstavy. Loutky jsou kromě dřeva také textilní nebo dřevopapírové.
Výstava potrvá ve výstavním sále Národopisného muzea Plzeňska na náměstí Republiky v Plzni od 10. února do 2. dubna 2012. Otevřeno bude denně mimo pondělí 10 – 18 hodin.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT