Výstava V Plzni na Karlově odhalí život v bývalé dělnické kolonii

29.09.2013 13:00

Život v bývalé dělnické kolonii Karlov, kterou tvořilo deset bloků ulic a žilo v ní více než tři tisíce obyvatel, představí ojedinělá výstava v Národopisném muzeu Plzeňska.

V úterý 1. října bude zahájena ojedinělá výstava mapující více jak 70 let historie čtvrti, která se nacházela mezi Jižním předměstím a letištěm na Borech. Výstava nese název V Plzni na Karlově a veřejnosti bude zpřístupněna od 2. října do 30. listopadu v Národopisném muzeu Plzeňska.

Výstava je výsledkem spolupráce původních obyvatel čtvrti a pracovníků Katedry antropologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity, kteří se etnografickým výzkumem Karlova zabývají po dobu dvou let.

"Naším hlavním záměrem bylo představit dílčí výsledky různých druhů badatelských aktivit – od studia archivních pramenů až po rozhovory s pamětníky. Nemalá část výstavy prezentuje dílčí témata života na Karlově tak, jak je vyprávěli samotní aktéři," uvedla členka badatelského týmu Petra Burzová.

Dělnickou kolonii Karlov, kterou tvořilo 10 bloků ulic a žilo v ní více než tři tisíce obyvatel, vystavěly počátkem 20. století Škodovy závody. Život v těsné blízkosti továrny nebyl ovlivněn jen intervaly pracovních směn, ale také naplněn bohatým kulturním a sportovním životem: od tradičních májových slavností, loutkového divadla či kuželkářství a zejména předválečné tradice tělovýchovy v rámci TJ Sokol a DTJ, po nedělní kino, gymnastiku žen a fotbal v poválečném období.

Vedle řady vynikajících sportovců vyrostlo na Karlově, jistě vlivem blízkosti borského letiště, také mnoho letců. Čtvrť byla v mnoha ohledech soběstačná, její význam od konce druhé světové války, v důsledku politických a urbanistických změn, však postupně slábl. Čtvrť definitivně zanikla v 80. letech minulého století.

Dobové fotografie jsou doplněny leteckými snímky, plány a mapami. Doprovodný text přináší informativní průřez vybranými tématy. Nechybí ilustrační i autentické předměty vázané na různá období života v daném prostředí.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT