14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Vzácné barokní varhany zazní po dlouhých letech o Velikonocích
V neděli 24. dubna se po dlouhých letech opět rozezní vzácné barokní varhany v kostele sv. Jana Křtitele v Úterý na severním Plzeňsku. Před koncertem předního českého varhaníka Jaroslava Tůmy požehná zachráněnému nástroji plzeňský biskup Mons. František Radkovský.
Vzácné barokní varhany v kostele sv. Jana Křtitele v Úterý na severním Plzeňsku jsou opravené a poprvé se rozezní v neděli 24. dubna.
Před koncertem předního českého varhaníka Jaroslava Tůmy požehná varhanům plzeňský biskup Mons. František Radkovský.
Úterské občanské sdružení BART chystá na velikonoční neděli slavnost k příležitosti dokončení rekonstrukce varhan. Vedle koncertu čeká návštěvníky bohatý doprovodný program jako je řemeslný jarmark, prohlídka opravených varhan s přednáškou restaurátora a nebo večerní koncert varhaníků z regionu Václava Petery, Marie Pochopové s Miroslavem Smrčkou (clarina).
Mnohaletý nezájem o tento nástroj způsobil, že se varhany ocitly v kritickém stavu. Restaurátorský průzkum na konci 90. let potvrdil, že jsou ve velmi špatném stavu. Jejich úplná devastace tak byla jen otázkou krátkého času. Varhany se naštěstí podařilo zachránit díky iniciativě několika dobrovolníků z města Úterý, kteří se sdružili do neziskové organizace s názvem Úterské občanské sdružení BART za účelem sehnání finančních prostředků na jejich opravu.
"Zpočátku jsme sháněli peníze od sponzorů, pořádali jsme benefiční koncerty a výstavy. Peníze se ale dávaly dohromady pomalu," popsal snažení dobrovolníků Petr Strádal, zakládající člen o.s. BART a pokračoval: "Časem se ale ukázalo, že naléhavost oprav nesnese odkladu a zároveň, že oprava musí proběhnout v jednom časovém úseku, nikoli na etapy, což značně znesnadňovalo možnost vejít se do potenciálních grantových schémat na záchranu památek. V roce 2006 nám byla ale nabídnuta možnost vstoupit do projektu placeného z takzvaných Norských fondů. Díky němu jsme varhany zachránili."
Varhany z Úterý pocházejí z počátku 18. století a jsou cenné především svoji historickou autenticitou. Varhanní skříň i píšťalový fond jsou zcela původní a patří k nejstarším dochovaným nástrojům v regionu a nejcennějším svého druhu v České republice.
Opraveny byly díky částce přesahující 3 miliony korunkterou sdružení získalo spoluúčastí na velkém projektu, který připravila MAS Český Západ - Místní partnerství s městem Stříbrem a ve kterém byly spolu s varhanami zachráněny další čtyři sakrální památky v západních Čechách.
Sdružení Bart vydalo také nástěnný kalendář na rok 2011 s názvem "Příběh úterských varhan". Unikátní fotografie v kalendáři zachycují právě probíhající rekonstrukci varhan, stav nástroje před ní i nově rekonstruované části.
Více Občanském sdružení Bart najdete na www.osbart.wz.cz.