Ochranáři kroužkovali čápy bílé

26.06.2012 7:49

Ochranáři vyrazili na pravidelné sledování hnízd čápů bílých a jejich kroužkování. Celkem obvykle sledují na 50 hnízd, hnízdišť a lokalit a okroužkovali tentorkát 48 mláďat čápa bílého.

Kroužkování čb 2012 (8)
Kroužkování čb 2012 (1)Kroužkování čb 2012 (2)Kroužkování čb 2012 (3)Kroužkování čb 2012 (4)Kroužkování čb 2012 (5)Kroužkování čb 2012 (6)Kroužkování čb 2012 (7)Kroužkování čb 2012 (8)Kroužkování čb 2012 (9)Kroužkování čb 2012 (10)Kroužkování čb 2012

V minulém týdnu proběhla pravidelná kontrola ochranáři sledovaných hnízd čápa bílého. Okroužkováno bylo 48 mláďat, sleduje se na 50 hnízd a lokalit.

Kroužkování čápů bílých se většinou provádí v třetím až čtvrtém týdnu po vylíhnutí mláďat. "V kalendáři to pak vychází na první a druhý červnový týden, přičemž většinou jezdíme celý jeden den a zkontrolujeme přes 80% hnízd na námi sledovaném území bývalých okresů TC, DO, PJ a PS," vysvětluje Karel Makoň z DES OP Záchranné stanice živočichů.

Letošní sezóna však čápům příliš nepřála, a tak většinou na jednom hnízdě byla jedno, dvě, tři, maximálně čtyři mláďata. "Rovněž některá historicky známá a tradičně obsazená hnízdiště letos zela prázdnotou, což nás nepříjemně překvapilo. Taková situace nastala například v Dobřanech, kde letos nevyseděl mláďata ani jeden čapí pár. Podobně tomu bylo i na lokalitách, kde čápi už nehnízdí několik let jako Plzeň – ZOO, Čemíny, Plasy, Bor u Tachova – zámek, Planá – nemocnice, Brod nad Tichou, Stráž, Souměř, Domažlice, a nebo kde mívali zaručeně největší počty mláďat jako Chodová Planá, Hlinné, Dlouhý Újezd, Zadní Chodov, Bor u Tachova – střechy Homolka,  a letos málo či nic," konstatoval Makoň. Na druhou stranu nově se letos kroužkovalo v Novém Kramolíně nebo v Líních.

"Největší a nejstarší mláďata měl tradičně nejbojovnější čapí pár z Kdyně, přičemž mláďat už byla na hnízdě tak velká, že se nám je nepodařilo okroužkovat. Nejmenší mláďat bylo na hnízdě v Postřekově, kde byl zjara souboj dospělých čápů a původní pár byl vytlačen párem jiným," popisuje Karel Makoň.

V dlouhodobém trendu u čápů bílých lze říci, že populace čápa bílého v Plzeňském kraji poměrně kolísá a také to, že počty obsazených hnízd a vyvedených mláďat klesají. "Co je přesnou příčinou se lze pouze dohadovat, ale pravděpodobně velkou roli hrají potravní zdroje, změny krajiny a počasí," vysvětluje Makoň.

Součástí kontroly a kroužkování čápů bílých bylo i letos vytipování a výběr náhradních hnízd, do kterých by mohla být adoptována tři ochranáři vylíhnutá a odchovaná mláďata. "To se podařilo a mláďata byla hned druhý den do hnízd přistrčena. Konkrétně se jednalo o hnízdo v Plané (2+1), v Zadním Chodově (2+1) a Boru u Tachova (1+1)," vysvětluje ochranář.

foto: Radek Zeman

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT