Zvoní Plzni 2015 umíráček? Musí vrátit skoro 4 a půl milionu, které nemá!

10.10.2013 8:28

Plzeň 2015 je zase v problémech. Po několika kauzách ohledně výměny vedení a dalšího financování, musí teď vrátit skoro 4 a půl milionu, protože došlo k porušení zákona o veřejných zakázkách. Peníze na to ale nemá.

logo_plzen2015

Velká sláva ovládla Plzeň, když získala titul Evropské hlavní město kultury 2015. Po několika letech to ovšem vypadá, že to zas taková výhra nebyla. Respektive cesta k vyhlíženému roku 2015 je hodně trnitá. Na projekt se váže jedna komplikace za druhou. Po personálních přetřesech (více zde), dohadách a výměnách na předních postech jsou tady další finanční problémy.

Kontrola hospodaření celého projektu ukázala na hrubé chyby. Mělo dojít k porušení zákona o veřejných zakázkách i pravidel, která nastavilo město. Projekt Plzeň 2015 by měl vrátit skoro 4 a půl milionu. "Chybné zaúčtování autorského díla, použití dotace k jinému než smluvnímu účelu a administrativní porušení městských zásad o zadávání veřejných zakázek i zákona o veřejných zakázkách vedly k závěru kontrolorů, že společností Plzeň 2015 byla v roce 2012 porušena rozpočtová pravidla. Odvod za porušení rozpočtové kázně činí 3.346.511 Kč, penále z odvodu pak 1.129.662 Kč, přičemž společnost Plzeň 2015 žádá o prominutí povinnosti odvodu a penále," informuje poměrně otevřeně Plzeň 2015.

Teď se uvidí, jestli město odvod i penále promine. Nejspíš ano, Plzeň 2015 totiž takovou sumu nemá a z dotací to uhradit nemůže.

Financování projektu je zachráněné. K financování ministerstvem i Plzní se memorandem připojil také Plzeňský kraj.

Aktuálně tak má na financování celého projektu společnost 420 milionů. Je to ovšem méně, než měla jiná vítězná města. Plzeň 2015 přesto tvrdí, že kvalita programu není ohrožená.

„Podstatná část těchto finančních prostředků je určena na společné projekty, které vznikají s důležitými kulturními a vzdělávacími institucemi ve městě a kraji. Má tak zabezpečit budování kapacit těchto institucí a udržitelnost takto vynaložených prostředků i do budoucna,“ říká ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko.

Chod projektu si tak chce teď už pohlídat i město. "Aby již nemohlo docházet k podobným administrativním pochybením jako v roce 2012, které by narušily úspěšnou přípravu projektu, uložila správní rada managementu společnosti přijetí maximálně účinných systémových opatření, která vedou k bezchybnému hospodaření, a která již byla v praxi zavedena,“ říká primátor Martin Baxa jako předseda správní rady společnosti.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT