QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Akce Plzeň Design letos přichází s tématem Umění na prodej

27.11.2023 10:38

Tradiční předvánoční prodejní festival Plzeň Design proběhne o prvním adventním víkendu 2. a 3. prosince 2023 v areálu plzeňské kulturní a kreativní zóny DEPO2015. Podtitulem a tématem letošního ročníku je Umění na prodej.

Design Plzeň_DEPO2015 (1)
Design Plzeň_DEPO2015 (1)Design Plzeň_DEPO2015 (2)Design Plzeň_DEPO2015 (3)Design Plzeň_DEPO2015 (4)Design Plzeň_DEPO2015 (5)Design Plzeň_DEPO2015 (6)Design Plzeň_DEPO2015 (8)Design Plzeň_DEPO2015 (7)Design Plzeň_DEPO2015 (9)

Kromě pestrého tržiště prodejců z celých Čech pod hlavičkou MINT Market nabídne prodejní stánky Cechu malých nakladatelů pod značkou BookFest a hlavně unikátní Pop-up prodejní galerii umění a další doprovodný program, který se tentokrát bude točit kolem umění. Akci bude možné navštívit 2. a 3. prosince 2023 zdarma v čase od 10 do 18 hodin.

V prodejní Pop-up galerii v prostorách Tržnice nabídne své originální kousky na 20 aktivních umělců ze západu Čech. Z maleb, kreseb, ilustrací i grafiky budou moci návštěvníci každé odpoledne vybírat u samotných autorů přímo ve výstavní expozici. Součástí umělecké sekce budou také vybraní studenti několika ateliérů Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara – Sutnarky, kteří nabídnou své fotografie, komiksy, šperky nebo autorské knihy.

Prodejní pop-up představí i dětské tržiště, které vzešlo ze spolupráce s pořadateli Slowmarketu. I ti nejmenší umělci tak právě připravují originální výrobky do svých prodejních stánků a budou se těšit na své první zákazníky.

Po oba víkendové dny bude navíc možné zavítat do otevřeného uměleckého ateliéru, kde si návštěvníci osahají jeho vybavení a vyzkouší několik uměleckých disciplín.

Stejně jako v minulém roce bude součástí akce Plzeň Design trh s módou, designem a doplňky z celých Čech pod hlavičkou MINT Market. Díky velkému množství značek spolupracujících s MINT Marketem se skladba konkrétních prodejců v DEPO2015 rok co rok proměňuje. Plzeňští návštěvníci tak budou moci objevovat novinky mezi bezmála 60 prodejními stánky, které zaplní Autobusovou halu.

Prodejní stánky Cechu malých nakladatelů pod značkou BookFest zabydlí část Tržnice a v rámci doprovodného programu připraví také autorská čtení a představení knižních novinek na přilehlé Kontejnerové terase.

Na sobotu je připraveno od 14 h jako první čtení z dětských knih Daisy Mrázkové. Od 15 h pak program pokračuje uvedením nové básnické sbírky Víta Dana Kolingera Dopoledne s mátovým čajem, naváže Jitka Radkovičová s knihu Modrobílý skauting v Plzni a následně křest souborného vydání básnického díla Kamila Boušky Dokumanty. Odpoledne uzavře představení sbírky poezie Mešuge dům izraelské básnířky Lali Michaeli.

V neděli se startuje od 12 h opět čtením pro děti, tentokrát z knihy Pohádky z chlupaté deky plzeňského autora Aleše Hejny, na něhož naváže Román Douděra s knihou uhříněveských pohádek Klára Luna. Od 14 h pak budou pokračovat autorským čtením básnici z Českých Budějovic, které vystřídá nakladatel Radek Gális s novou knihou o biskupu Mons. Josefovi Hlouchovi Návrat umlčeného pastýře. Nedělní odpolední čtení pak uzavře básník David Růžička.

„Věříme, že spojení tří tematicky odlišných prodejních částí přiláká do DEPO2015 návštěvníky, kteří mají rádi originalitu a výjimečnost. A neboť se jedná o první adventní víkend, zveme také zájemce o nevšední vánoční dárky,“ dodává k prodejní části festivalu projektová manažerka Soňa Rychlíková.

Sobotní podvečer navíc nabídne vernisáž výstavy vybraných děl z městské sbírky umění Artotéka, která bude v DEPO2015 vystavena do 12. 1. 2024. Unikátní městský projekt, jehož smyslem je zachování umělecké stopy plzeňských výtvarníků, uvede radní pro kulturu a památkovou péči paní Mgr. Eliška Bartáková a kurátorka výstavy, ředitelka Galerie města Plzně Mgr. Zuzana Motlová. Večer pak uzavře plzeňská hudební formace Vražda krásy, která od 19 h polechtá bránice návštěvníků svým originálním projevem plným nadsázky.

Jednou z letošních novinek je také představení akce pod novým zkráceným názvem. „Už několik let probíhá akce Plzeň Design Week pouze ve dvou víkendových dnech. Proto jsme se rozhodli vypustit z názvu slovo Week a nadále používat jen zkrácenou verzi názvu Plzeň Design,“ popisuje Rychlíková.

Na akci Plzeň Design mohou návštěvníci zavítat do DEPO2015 po oba víkendové dny zdarma v čase 10–18 h a užít si tak předvánoční atmosféru prvního adventního víkendu, kterou v neděli odpoledne tradičně završí nadílka designového Mikuláše.

Více informací návštěvníci naleznou na webových stránkách www.plzendesign.cz.

PROGRAM AKCE:

VÝSTAVA Z Artotéky

2. 12. 2023 – 12. 1. 2024

Vybraná díla z plzeňské městské sbírky umění vybere ředitelka Galerie města Plzně Zuzana Motlová. Po celý prosinec budou k vidění v prostorách Rampy, Truhlárny a kavárny Ústředna.

PRODEJNÍ AKCE

so 2. 12., ne 3. 12. / 10:00–18:00

MINT Market / Autobusová hala

Trhy s autorskou módou, šperky a doplňky, které do Plzně již poněkolikáté v rámci PD přivážejí originální značky z celých Čech.

Prodejní Pop-up galerie umění / Tržnice

Současní autoři představí ukázky své práce v improvizované prodejní galerii umění, mezi vystavovateli budou také studenti několika ateliérů Sutnarky.

BookFest / Kontejnerová ulička – Tržnice

Knihy, které jinde nekoupíte. Nakladatelé, které jinde nenajdete. Autoři, s nimiž se jinde nesetkáte. Prodejní stánky Cechu malých nakladatelů v kontejnerové uličce, autorská čtení a prezentace knižních novinek na přilehlé kontejnerové terase.

Dětské tržiště / Tržnice

Dětská prodejní sekce vytvořená ve spolupráci se Slowmarket.

ŽIVÝ PROGRAM

so 2. 12., ne 3. 12.

Autorská čtení a prezentace knižních novinek v rámci BookFestu / Kontejnerová terasa / sobota, neděle

Vernisáž výstavy Z Artotéky / Kavárna / sobota od 17:30

Koncert Vražda krásy / Klempírna / sobota od 19:00 // vstupné 200,- na místě

Designový Mikuláš / neděle odpoledne / v pohybu po areálu

WORKSHOPY

so 2. 12., ne 3. 12. / 10:00–18:00 / Ateliér

Umělecký ateliér s možností vyzkoušet si různé výtvarné techniky bude otevřen dětem i dospělým.

OBČERSTVENÍ

so 2. 12. 10:00–22:00, ne 3. 12. 10:00–19:00

K občerstvení můžete využít kavárnu Ústředna s nabídkou obědového menu, na nádvoří navíc můžete zaskočit na svařák nebo hot dog do food trucku Hey Mama.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24