01.05.2025 19:13
Složky IZS zachraňovaly odpoledne tonoucího muže
Muž se topil v Berounce v Plzni u sv. Jiří
01.05.2025 19:13
Muž se topil v Berounce v Plzni u sv. Jiří
01.05.2025 14:30
01.05.2025 10:00
Hasiči neměli žádný výjezd související s pálením čarodějnic
Běžky nebo pěšky? Seriál zimních výletů Plzeňského kraje zve na toulání se pěšky nebo na běžkách Šumavou, Českým lesem nebo po Brdech. Tato tři pohoří jsou prostě turistů i běžkařů ráj!
Dnešní tip zve do dlouho zapovězených a proto klidných a neprozkoumaných Brd. Rozsáhlá území tohoto pohoří byla dříve vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny a je tak lákavým cílem výletníků hledajících neotřelá a svébytná zákoutí. Jedním z takových jsou Padrťské rybníky patřící k nejvýznamnějším turistickým cílům Brd.
Dobrým výchozím bodem je parkoviště přímo v malé vesničce Míšov. Máte-li rádi autentickou atmosféru, posilněte se v Grilu Míšov třeba čajem a štrůdlem nebo pivem s klobásou. Útulné prostředí a milá obsluha vás naladí do správné harmonie.
Odtud následujte červenou značku severním směrem k počátku lesní cesty zvané Míšovská. Pokračujte po lesnaté cestě mírným přívětivým stoupáním až k vrchu Břízkovec (718,8 m n. m.), na jehož vrcholu měl být vybudován radar americké protiraketové obrany.
Cesta pokračuje kolem zaniklého benediktinského teslínského kláštera, který zde stával ve středověku a jehož osud zpečetili husité v první polovině 15. století. Zub času zde ponechal pouze sotva patrné základy staveb a dva rybníčky.
Trasa dále příjemně klesá a po chvilce se na obzoru vyloupne kousek vodní hladiny a pak hráz patřící Hořejšímu Padrťskému rybníku, většímu z dvojice známých rybníků. Dojděte až k turistickému rozcestníku, kde je hezká Chata Padrť nabízející ubytování a také kryté posezení, odkud je nádherný pohled na velkolepou vodní plochu, v níž se poklidně odráží barvy nebe. Procházka po hrázi sice není součástí výletu, ale doporučujeme neodolat a udělat kochací obchůzku lemovanou letitými stromy. Nejkrásnější pohledy na oba Padrťské rybníky jsou právě odtud.
Nadále od rozcestníku pokračujte po červené. Cesta se vine kolem Dolejšího Padrťského rybníka, který je skrz hustý porost zvláště v zimě tu a tam patrný. Nezoufejte ale, pohledy na mokřady a tůňky jsou rovněž půvabné a cesta lemovaná duby k bývalé návsi zaniklé obce Padrť a hrázi Dolejšího Padrťského rybníka uběhne coby dup. Padrť byla založena již v 16. století německými hutníky. Po ukončení železářské výroby v 19. století se místo stalo vyhlášeným letoviskem horského charakteru. Na počátku druhé světové války byla nejen Padrť, ale i další vesnice v okolí obsazeny Němci a v padesátých letech 20. století je potkal smutný osud vysídlení a srovnání se zemí. Na celém území pak vznikla armádní střelnice. Zůstalo zde jen několik studní, rozvaliny domů a rybníčky. Minulost nikdo nevrátí a tak si místo žije vlastním, poklidným tempem, stranou neblahého vlivu lidské ruky. Dnes každého jistě ohromí okolní scenerie s brdskými vrcholy Palcíř (725 m n. m.), Kočka (789 m n. m.), Paterák (814 m n. m.) a Praha (862 m n. m.).
Zpět jsou dvě varianty. První je vrátit se do Míšova stejnou cestou. Ale pokud máte ještě chuť a síly, vydejte se po hrázi Dolejšího Padrťského rybníka směrem k Přední Záběhlé, další vesnici, jejíž život je minulostí. Zhruba uprostřed výjimečného, chráněného stromořadí, kterému se říká Alej na Záběhlé, odbočte vpravo na Altánskou cestu, kde se dále napojíte na zelenou turistickou značku, kterou u turistického rozcestníku U Padrťských rybníků, změníte za modrou. Ta vás dovede až k hrázi Hořejšího Padrťského rybníka. Cestu si tak prodloužíte zhruba o 4 km, ale zážitky a pohledy, které uvidíte navíc, jistě stojí za to.
Foto: Plzeňský kraj