Černé jezero láká turisty celoročně

12.08.2010 6:00

Černé jezero je nejvyhledávanějším turistickým cílem Šumavy. Láká během celého roku. Ze Špičáckého sedla k němu vyráží i méně zdatní turisté či maminky s kočárky.

Černé jezero551
Černé jezero551Černé jezero571Černé jezero590Černé jezero607

Černé jezero ležící nedaleko Špičáku na Železnorudsku láká turisty téměř celoročně. V zimním období k němu vyráží běžkaři, od jara do podzimu zase cyklisté. Nejvyhledávanější je jezero ale v létě. Cesta ze Špičáckého sedla je zaplněna turisty i maminky s kočárky. Právě z parkoviště ze Špičáckého sedla je k Černému jezeru nejrychlejší a nejsnadnější přístup. Asfaltová cesta je dlouhá přes 3 kilometry a vede příjemným stínem šumavských lesů.

Černé jezero je ledovcového původu a dostalo název podle své tmavé, zdánlivě černé, hladiny. Jezero tvoří společně s dalším Čertovo jezerem Národní přírodní rezervaci. Na Šumavě leží ještě další jezera ledovcového původu   - Čertovo, jezero Laka, Prášilské jezero a Plešné. Další se pak nachází na německé straně. Černé jezero je dokonce největší ledovcové jezero v Čechách, zároveň je také tím nejhlubším.

Přímo u jezera se nachází přes 300 metrů vysoká Jezerní stěna. Tuto příkrou stěnu musí umět zdolat na lyžích také záchranáři místní Horské služby. Sjetí Jezerní stěny na lyžích je jedním z bodů zkoušky. Jezerní stěna je jedním z mála míst Šumavy, kde hrozí vznik lavin.

Mezi přírodním Černým jezerem a umělou nádrží Hamry můžete vidět jednu z technických památek kraje. Jde o první přečerpávající elektrárnu postavenou v Čechách budovanou v letech 1929 – 1930 Škodovými závody.  

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT