I domácí mazlíčci si občas zaslouží masáž - FOTKY

17.11.2016 13:19

Bolesti zad, poúrazové komplikace i další problémy s pohybovým aparátem netrápí jen lidi. Zkuste svému mazlíčkovi dopřát masáž a uvidíte možná něco jako zázrak...

Například psi, kteří mají za sebou úraz nebo operaci, dokáží masáže a rehabilitace doslova postavit na zpět na nohy. 

Paní Katka měla desetiletou fenku boxera, která ochrnula na pravou polovinu těla. Fenka byla ale plnohodnotným členem domácnosti a tak se Katka rozhodla, že jí - místo uspávací injekce – pomůže prostřednictvím speciální  rehabilitace. „Navštívila jsem odbornici na fyzioterapii psů v Praze a začala jsem s ní spolupracovat. Během roku jsem absolvovala několik masérských a rehabilitačních kurzů a zjistila jsem, že můžu pomáhat nejen své fence, ale i dalším psům,“ říká psí fyzio-masérka Kateřina Boháčová.

Prevence je základ...

Možná se to nezdá, ale i pes může mít problémy s páteří, zatuhlou šíji, nebo bolavé klouby. „Často se s tím setkávám u psích sportovců. Běžnou praxí je, že na závodišti pán vypustí psa, který není zahřátý ani protažený a úraz na sebe nenechá dlouho čekat. Přitom pravidelné masáže pomohou závodníkům k lepším výkonům," dodává.

Pravidelné uvolnění svalů je ale vhodné i pro obyčejné „domácí povaleče“. Podle Katky není plemeno, kterému by se podobná péče nelíbila. „Je úplně jedno, jestli přijde čivava nebo vlkodav. Pejsci u mě brzo zjistí, že masáž je příjemná a většina z nich v půlce usne,“ směje se.

Pro psí seniory je masáž velmi prospěšná...

Stejně jako u lidí, přichází většinou problémy s pohybovým aparátem zvířete ve vyšším věku. I přes pravidelné dávky kloubní výživy trpí psi často artrózou nebo zatuhlostí. Tady pak rehabilitace dokáže skoro zázraky. „Tady je krásně vidět efekt, páníčci si zvykli za roky na to, že pejsek postupně je víc zatuhlý, hůř se zvedá a podobně. Často mu terapie uleví tak, že mi lidé říkají, že pes viditelně omládl třeba o dva roky,“ říká Kateřina Boháčová.

Každý pes, který přijde na masáž, potřebuje většinou jiný přístup i jinou metodu. Proto paní Katka volí každému pacientovi péči na míru. „Je to opravdu různé, záleží na tom, jestli jde například o úraz nebo obyčejné stárnutí. Využívám například Dornovu metodu, balanční podložky, mobilizační techniky ale i aromaterapii. Ta dokáže například úplně uklidnit vyděšené zvíře,“ popisuje své techniky Katka.

Velice důležitá spolupráce s veterinárními lékaři!

Obzvlášť Dornovu metodu nelze aplikovat na každého psa svévolně, protože by mohla i ublížit. Zpráva od veterináře je proto velmi důležitá. Obyčejné masáže ale odbornice doporučuje všem pejskům, jejichž páníčci pro ně chtějí pohyb bez bolesti a kondici do co nejvyššího věku.

FOTO: QAP.CZ

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT