12.12.2024 21:30
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
Jak probíhal Den linky 155 v Plzni? Přinášíme FOTOREPORTÁŽ
Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje pořádala v pondělí 15. května v rámci celorepublikové akce Den linky 155 ukázky činnosti pro širokou veřejnost. V Plzni mohla veřejnost navštívit záchranáře přímo v jejich sídle na Klatovské třídě. Jak to na exkurzi vypadalo? Přinášíme fotoreportáž!
“Už pošesté dnes slavíme Den linky 155. V covidové době jsme ho slavili jen virtuálně, tak jsme rádi, že jsme mohli veřejnost dnes pozvat k nám, do sídla na Klatovské třídě. Cílem naší akce je například seznámit veřejnost s tím, komu a kam se dovolají, když vytočí linku 155. Chceme ukázat lidem, jak to u nás funguje,” prozradil QAPu Vítězslav Sladký, mluvčí záchranné služby.
Na exkurzi do hlavního sídla záchranné služby na Klatovské třídě 200 přišlo mnoho lidí. S činností záchranné služby návštěvníky seznámili mluvčí záchranné služby Andrea Divišová a Vítězslav Sladký. Návštěvníci se dozvěděli mnoho zajímavých informací. “Přes den máme v celém Plzeňském kraji asi 45 sanitek, z toho 12 v Plzni. V Klatovech jsou 3 sanitky, stejný počet je také v Domažlicích a Rokycanech. Pokud dojde k souběhu událostí, musí tam dojet vzdálenější sanitky. Ve všech oblastech v Plzeňském kraji by k pacientům s nejvyšší naléhavostí, to znamená k těm, kteří jsou přímo ohrožení na životě, vždy měla sanitka dorazit do 20 minut,” řekl Vítězslav Sladký.
Následně byl návštěvníkům představen systém, ve kterém operátoři fungují. Každý operátor záchranné služby je buď zdravotnický záchranář nebo zkušená zdravotní sestra. Během denní směny pracuje 6 operátorů - 4 nabírají tísňové výzvy a 2 posílají výjezdové skupiny. Hlavní dispečer rozhoduje o tom, kam kdo vyjede. “Zdravotnická záchranná služba absolvuje ročně v Plzeňském kraji přes 60 tisíc výjezdů, což znamená kolem 200 za den. Hovorů je kolem 1 tisíce denně,” vyčíslil mluvčí záchranné služby. “Práce operátora není jen o tom zjistit adresu a poslat sanitku, ale je-li to nutné, musí operátor navést volajícího k potřebným krokům k záchraně života.”
Exkurze obsahovala i simulaci telefonního hovoru na linku 155, při které bylo vysvětleno, co je při takovém telefonátu třeba. “První věc, kterou budeme vždy chtít vědět je ta, kde k události došlo. To je nejdůležitější, potřebujeme sanitku vyslat na místo co nejdříve. Pokud nevíte, kde se nacházíte, najděte nejbližší sloup, každý z nich je očíslovaný, stejně tak železniční přejezd, lampy a tak podobně. Podle toho vás můžeme najít. Velkým pomocníkem je i aplikace Záchranka,” poradil Vítězslav Sladký.
Výjezdový záchranáři Václav Eliáš a František Mareš návštěvníkům předvedli i resuscitaci. Každý si ji poté mohl pod jejich dozorem vyzkoušet. Resuscitaci si zkusily i děti z 10. ZŠ v Plzni. “Přitlač více,” promlouvala k dětem figurína. “Je to fakt makačka, bolí mě z toho ruce,” ozývalo se, když se žáci 1. a 2. třídy ZŠ pokoušeli dle instrukcí záchranářů o resuscitaci. “Je to zajímavé, ale já bych to nezmáčkla,” prohlásila Lukrécie z 10. ZŠ v Plzni. “Já bych se toho taky bála. Ale dnes jsem se dozvěděla, jak na to. Tak už se tolik nebojím,” doplnila spolužačka Ema.
Zmeškali jste dnešní Den linky 155? Nesmutněte, akce se koná každoročně 15. května. S prací IZS se můžete seznámit také na akcích, jako je Den s IZS nebo Hrdinové Plzně, která probíhá v plzeňském DEPO2015 každý rok na podzim.
Foto QAP