13.12.2024 13:24
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
12.12.2024 21:30
Viktorka doma prohrála s Manchesterem United 1:2
Malinovi žáci představí v plzeňské Galerii Hess svoji současnou tvorbu
Malinovi žáci je sdružení výtvarníků, kteří v minulosti prošli školením v ateliéru plzeňského malíře a dřívějšího ředitele Galerie města Plzně Václava Maliny. Pět autorů představí v plzeňské Galerii Hess svoji současnou tvorbu.
autor obrazu Eva Bláhová
Vernisáž výstavy s názvem 8. společná výstava Malinových žáků se bude konat ve Vinotéce Galerii Hess, Na Roudné 59, Plzeň v úterý 5. března v 18 hodin. Svoji současnou tvorbu v Plzni představí pět autorů střední generace.
Společné vystoupení výtvarníků, kteří v minulosti prošli školením v ateliéru plzeňského malíře Václava Maliny, je výsledkem pokračujících přátelských setkávání v soukromí ateliérů i na každoročních malířských pobytech v plenéru.
Jedinečná atmosféra pospolitosti a vzájemného učení se odráží i ve vystavených dílech, role učitele je ale odsunuta do pozadí a zůstává jen svobodomyslná tvorba jednotlivců.
Díla vystavujících autorů dokládají, jak se ze společných východisek mohou odvíjet cesty rozličné a že názorová pluralita může být přínosem k integritě byť i tak malé skupiny, jakou představuje tento vzorek Malinových žáků.
Úvodního slova na vernisáži se ujme sám Václav Malina, který přítomným představí vystavovatele, své žáky. Neváhejte! Přijďte a buďte součástí tohoto výjimečného setkání i vy.
Medailonky vystavujících:
Eva Bláhová
Zkušená fotografka přírodních motivů, její malířská tvorba tuto zkušenost dále rozvíjí za hranice pouhé popisnosti. Má velký smysl pro atmosféru a náladu v lyrických záběrech krajin či zátiší, které nezapřou její obdiv k francouzskému impresionismu, ale ani životní pocit. Věnuje se převážně malbě olejem a pastelem. Barvu chápe jako proměnné světlo a snad proto její obrazy nabývají vzdušný až nehmotný charakter s typicky ženskou citlivostí přednesu.
Malování je pro ní nejen relaxací a zálibou, ale stává se trvalou součástí jejího života, která jí naplňuje.
Jana Černá
Práce Jany Černé se v poslední době soustřeďuje především na keramickou plastiku a reliéf. Navazuje na její grafickou tvorbu, ve které mimo jiné používala i techniky tisku z koláže s uplatněním výrazné barevnosti. V současnosti dělá rozměrnější objekty, ve kterých experimentuje s různými keramickými materiály, glazurami a pigmenty.
Projev autorky vyvěrá z její přirozené schopnosti harmonicky propojit prostor, tvar i barevnost do přehledného kompozičního celku. Velice citlivě pracuje i s povrchovou texturou reliéfu nebo plastiky. Po formální stránce osciluje na pomezí realistické a abstraktní (geometrické) stylizace konkrétních motivů (zejména zvířat) v nízkých reliéfech nebo i více sochařsky pojatých plastikách.
Lenka Krausová
Tato umělkyně má zvláštní dar být neustále okouzlena nejen světem reálným, ale i virtuálním světem umění. Skrze medium malby, kresby a často i fotografie, proniká do tajemství krásy zobrazujících i obstraktní formy a upřímně nad nimi žasne.
V obrazech je vidět snaha o harmonii linií, ploch a tvarů i poučení z modernismu francouzských impresionistů, s tvarovou nadsázkou až k použití geometrizujícího kubistického tvarosloví. Od lomených tvarů až k čistě plošnému uspořádání elementárních geometrických prvků, aniž by byla překročena hranice figurálního projevu k úplné abstrakci.
Olga Kuchtová
Olga se soustavně zabývá malbou, kresbou, grafikou a v posledních letech i technikou smaltu, pro niž se ve volné tvorbě vžilo označení smalt-art.
Práce se smaltem je malým tvůrčím dobrodružstvím a umožňuje i experimentovat a hledat nové postupy. Toho všeho využívá při tvorbě od černobílých, graficky pojatých obrazů zimních krajin, až po zářivě barevné obrazy podzimu. Tato technika dokonale vyhovuje jejímu naturelu – promítá se do ní i dlouholetá malířská a grafická zkušenost a také práce v keramické dílně.
Náměty pro své obrazy hledá hlavně v přírodě. Autorčiny „útěky do krajiny“ a její pozorování, všímání si detailu, ševelení, energie a proměna jí dávají mnoho motivů k zamyšlení a ztvárnění.
Jan M. Sýkora
Jan se zabývá grafickou i malířskou tvorbou, které předchází i experimentální kreslířská průprava, nevyhýbá se ani práci s reálnými motivy v plenéru. Jeho tvorba je do určité míry ovlivněna jeho technickým vzděláním, ať už se věnuje grafickým technikám, malbě a sítotisku, v nepolední řadě technickému smaltu na ocelovém plechu. V
tvorbě využívá zkušeností z klasických grafických technik – linorytu, litografie a sítotisku a z toho vycházejících experimentů s koláží, frotáží nebo otisky struktur. Inspirace technikou, přírodou a asijským uměním se přenášejí i do tvorby malých cyklů především v technice smalt-artu. Tvorbě předchází vcelku pečlivá příprava, přesto se v tvorbě nebrání prvku náhody. Obecně lze říci, že kompozice jeho tvorby často směřuje k minimalistickým křivkám a plochám.
Výstava pětice umělců bude k vidění do 27. března 2024. Vinotéku Galerii Hess naleznete na adrese Na Roudné 59, Plzeň. Otevřeno je od pondělí do pátku od 10 do 17 hodin.
Foto archiv umělců