Na hlavním nádraží v Plzni se otevřelo infocentrum s vyhlídkou - FOTO

14.07.2021 7:00

Plzeň upravila veřejné prostranství u hlavního vlakové nádraží. Vybudovala na něm nové infocentrum s vyhlídkovou věží, gastro provozy, terasou, pobytovými lavičkami a dalším zázemím.

1
1312853146121511741617DSC_0003DSC_0005DSC_0015DSC_0013DSC_0019DSC_0027DSC_0029DSC_0036DSC_0035DSC_0047DSC_0039DSC_0057DSC_0060dortová věž

U postranního vstupu na hlavní vlakové nádraží a autobusového terminálu vznikla tz. Paluba Hamburk. Jedná se o prostor, kde kdysi bylo nevzhledné parkoviště, v budoucnu je tu ale plánována zástavba. Projekt infocentra a dalších prostor je tak dočasný, vytvořený je hlavně z kontejnerů. Město projekt úpravy veřejného prostoru o rozloze přes 3000 metrů čtverečních vyšel na téměř 25 milionů korun včetně DPH. 

Plzeňským hlavním nádražím proudí 30 000-35 000 lidí denně. Podle primátora Martina Baxy tak bylo prioritou pro vedení města tento prostor zvelebit. Paluba Hamburk je inspirovaná pražským Manifesto Marketem. Hlavní objekt infocentra s vyhlídkovou věží je vybudován z deseti kontejnerových modulů, kdy rozměr jednoho je 2,5x6 metrů.

„Přízemí s infocentrem je bezbariérové, v druhém nadzemním patře vznikl prostor pro prezentaci městských vizí a projektů Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Každé patro má rozlohu 40 metrů čtverečních. Doplněním dvou schodišťových kontejnerů do úrovně čtvrtého nadpodlaží vznikla vyhlídková podesta, lidé tak uvidí na prostor vlakového uzlu i na střed města. Ve třetím nadpodlaží jsme na střeše vybudovali terasu,“ popsal technický náměstek primátora Pavel Šindelář. 

DSC_0035Druhý objekt je jednopodlažní a nabízí občanům čtyři stánky s prodejem občerstvení a řezaných květin, kdy součástí každého stánku je krytá terasa, prodejní pult a vlastní sklad. Objekty propojuje dřevěná terasa, na pobytové schody na konci terasy navazuje plocha u samotných ulic Sirková – Šumavská.

V tomto prostoru se v budoucnu uvažuje s další výstavbou. V současnosti je proto plocha využita pro chybějící prvky mobiliáře plzeňských vlakových a autobusových nádraží, tedy pro kryté stojany, do kterých se vejde celkem 8 kol a také cykloboxy. V jednom z kontejnerů je umístěno sociální zázemí pro návštěvníky metropole,“ doplnil Pavel Šindelář.

Celkem šest cykloboxů začne veřejnosti sloužit na začátku srpna. Úschovna kol do 6 hodin bude stát 20 Kč do 24 hodin přibližně 50 Kč. Platit bude možné pouze přes aplikaci. Je tedy potřeba vlastnit chytrý mobilní telefon.

Na rok lokalitu oživí sedmimetrová socha Cake Tower připomínající zelenorůžový špíz od třiačtyřicetiletého slovenského umělce Andreje Margoče, jenž je řazen mezi nejvýraznější postavy sochařství své generace.  

„Rádi bychom zde střídali umělecká díla, která vyvolají v lidech i kontroverzní reakce a nenechají nás bez povšimnutí. Socha Cake Tower je součástí cyklu, který autor věnuje boji proti nenápadnému a tichému zabijákovi —cukru a závislostem na něm,“ uvedl Jiří Suchánek, ředitel DEPO2015, jenž koordinuje využití prostoru. 

Foto: QAP.cz / Magistrát města Plzně

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT