Plzeňská zoo pokřtila nová mláďata. Došlo na dvě opičky

01.04.2016 8:36

Plzeňská zoo představila a zároveň pokřtila dvě mláďata opic. Starší z nich je mládě gibona bělolícého, které dostalo jméno Luki. Druhé v pořadí je mládě guarézy angolské, jmenuje se Kubíček.

Gibon bělolící (Nomascus leucogenys)

Plzeňská zoologická zahrada se pochlubila dalšími přírůstky. Tentokrát došlo na vzácné primáty. Mláďata pokřtil ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava. Kriticky ohrožený gibon bělolící se jmenuje Luki a mládě guerézy angolské Kubíček.

Giboni jsou v plzeňské zoo chováni v rámci Evropského záchranného programu a patří mezi kriticky ohrožené druhy. "Zbarvení srsti tohoto druhu je velmi zajímavé. Dospělý samec je černý, zatímco samice je béžová. Mláďata mají po narození stejnou barvu jako matka, ale v jednom roce života obě pohlaví černají. Samičky se zhruba ve čtyřech letech přebarvují zpět do béžové barvy. Giboni se přehoupávají na svých dlouhých rukou švihem ze stromu na strom. Skoky dlouhé 9 metrů jsou pro ně hračkou. Dožívají se až 30 let. Jsou monogamní, netvoří tlupy, ale pouze rodiny, tvořené dospělým párem a mláďaty," říká k vzácným primátům mluvčí zoo Martin Vobruba.

Mládě, které teď dostalo jméno, se v Plzni narodilo v září loňského roku. Mladším z nových přírůstků je guaréza angolská, teď už s novým jménem Kubíček. Mládě guarézy přišlo na svět v Plzni po tříleté přestávce a je to sameček. "Plzeňskou zoo zdobí od roku 1998. Tuzemský chov se vyvíjel co do počtu mláďat ve Dvoře Králové a Plzni poměrně úspěšně, převažovali však samečkové. Z těchto důvodů byla v plzeňské zoologické zahradě na několik let sestavena kromě chovné tlupy i čtyřčlenná pánská skupina z nezadaných samců v poutavé expozici afrických bažin spolu s antilopami a ptáky," dodává mluvčí zoologické zahrady.

FOTO: Zoo Plzeň

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT