01.05.2025 10:00
Filipojakubská noc byla v Plzeňském kraji klidná
Hasiči neměli žádný výjezd související s pálením čarodějnic
01.05.2025 10:00
Hasiči neměli žádný výjezd související s pálením čarodějnic
30.04.2025 17:51 30.04.2025 20:13
30.04.2025 9:32
Na rozdíl od loňského roku, kdy květy třešní pomrzly, si letos můžeme užít prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní ve středních a vyšších polohách. V nížinách jsou třešně už odkvetlé. Nebo prostě pro polibek využijte jakýkoliv jiný kvetoucí strom.
"Letošní nástup jara začal nejprve se zpožděním vzhledem k chladnému únoru, ale po výrazném oteplení v březnu se začal vývoj vegetace urychlovat a třešně rozkvetly s předstihem, zejména v nížinách. Na začátku dubna nás znovu potrápily mrazy, ale třešně tou dobou naštěstí ještě nebyly rozkvetlé, a proto nepomrzly," uvádí tiskové oddělení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Pokud si chcete dopřát polibek pod rozkvetlou třešní, budete muset možná vyjet do výše položených míst. Na některých místech jsou totiž už třešně odkvetlé, někde jsou ale ještě naopak v plném květu. „Z nížin bude nutné zajet minimálně do středních a vyšších poloh, kde jsou třešně plně rozkvetlé a jejich kvetení vydrží i přes 1. máj,“ popisuje aktuální situaci odbornice na fenologii Lenka Hájková z Českého hydrometeorologického ústavu.
Podle ČHMÚ v mnoha letech v minulosti začala třešeň kvést již před 5. dubnem. Tento posun ovlivňovaly mírné zimy a nezvykle vysoké teploty v jarních měsících. ČHMÚ má například data ze stanice Zbiroh. "Na stanici Zbiroh (490 m n. m.) začala třešeň kvést 13. dubna a stále ještě kvete," uvedla k aktuálnímu roku Lenka Hájková.
Co je to fenologie?
Jak ovlivňuje změna klimatu fenologické fáze?
Studiem dlouhodobých fenologických řad bylo zjištěno, že vlivem oteplování klimatu dochází k dřívějšímu nástupu fenologických fází a zkracuje se doba trvání jednotlivých fenofází (tj. rychlejší střídání fenofází). Zároveň se prodlužuje vegetační sezóna.
foto: ilustrační Milan Svoboda