12.12.2024 21:30
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
Rokycanští zvířecí záchranáři fungují čtvrt století
Rok 2015, ve kterém rokycanská záchranná stanice živočichů slaví čtvrt století svého trvání, je mimořádným rokem. Za devět měsíců letošního roku přijala rokycanská stanice již 441 zvířat.
Rokycansko je zajímavé nejen z historického, turistického, ale i ochranářského hlediska. Od roku 1990 zde působí záchranná stanice živočichů pracující pod hlavičkou Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech, ve které bylo za dobu jejího působení přijato a léčeno více než pět tisíc živočichů, především ptáků.
Hlavním cílem a posláním stanice je záchrana a léčení zraněných či jinak handicapovaných volně žijících živočichů a jejich příprava na návrat do volné přírody, péče o opuštěná mláďata, záchranné přenosy živočichů z míst jejich bezprostředního ohrožení, v zimních měsících péče o hibernující živočichy – především ježky a netopýry, hospitalizace v zimě vyčerpaných živočichů především vinou nedostatku přirozené potravy, mapování živočichů v přírodě pro možnost adopce, záchranné chovy v případě vzácných živočichů, sestavování párů z handicapovaných jedinců pro jejich rozmnožování v zajetí, vyhledávání příčin zranění živočichů v přírodě, popř. jejich odstraňování či další, neméně důležité aktivity.
V expoziční části stanice pravidelně probíhají exkurze nejen pro děti a mládež z mateřských, základních a středních škol, ale i pro zájemce z řad nejširší veřejnosti, myslivce nevyjímaje. Exkurze jsou zaměřeny nejen na poznávání živočichů, ale i na problémy, které jsou jim způsobovány ze strany civilizace. Záchranné zvířecí centrum v Rokycanech garantuje záchranu zvířat na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku, tedy na území Středočeského a Plzeňského kraje, přičemž oba kraje významně finančně podporují tyto aktivity. V prostorách stanice jsou umístěny i trvale handicapovaní živočichové sloužící k ekologické výchově.
Důvody přijímání volně žijících živočichů jsou různé, nicméně mezi ty nejčastější patří popáleniny elektrickým proudem nebo nárazy do drátů elektrického vedení. Velice časté jsou i zranění způsobená dopravními prostředky, nárazy do překážek či napadení jinými živočichy. Zvláštní skupinu tvoří mláďata, která ne vždy vyžadují pomoc a pro svoji nesamostatnost jsou často odchycena a přinesena do stanice. Mezi další příčiny, pro které se živočichové dostávají do našeho zařízení, patří náhodné odchyty, pády do nejrůznějších prostor či vysílení organismu.
"V roce 2013 se rokycanskou záchrannou stanici živočichů podařilo díky spolupráci se státním podnikem Lesy České republiky kompletně přestavět, čímž došlo ke zlepšení prostředí pro chované živočichy. Zároveň se zlepšila i možnost tyto jedince lépe připravit na život ve volné přírodě," informuje Pavel Moulis, který je zodpovědnou osobou za činnost záchranné stanice živočichů.
Rok 2015, ve kterém rokycanská záchranná stanice živočichů slaví čtvrt století svého trvání, je mimořádným rokem. Nejen z pohledu ekologické výchovy, která je nedílnou součástí celého komplexu aktivit, ale i z hlediska příjmu zvířat. Již nyní je jasné, že bude překonán rekord přijatých zvířat z roku 2007, kdy bylo přijato 421 živočichů. Za devět měsíců letošního roku přijala rokycanská stanice již 441 zvířat.