Tajemství plzeňských staveb: Znáte Cizinecký dům?

30.01.2025 10:55

Plzeň je město plné fascinující architektury. V sérii článků odhalujeme díky nové knize nakladatelství Starý most tajemství plzeňských staveb. Zavedeme vás, čtenáře QAPu, na místa, která pravidelně míjíte a mnohdy ani netušíte, jaký příběh se za nimi skrývá.

Cizinecký dům 1
Cizinecký dům 1Cizinecký dům 2Cizinecký dům3Cizinecký dům 4

Kniha s názvem Tajemství plzeňských staveb seznamuje čtenáře s bohatou historií budov, které v západočeské metropoli jsou. Odhaluje zajímavá historická fakta a upozorňuje na detaily, které často naše oko nevidí. Každá stavba, o které se v knize mluví, má svůj jedinečný příběh. Nahlíží do industriálních budov, kostelů, škol i rozhleden…

V minulém článku jsme společně nahlédli do tajů obchodního domu Brouk a Babka. V tomto článku se budeme věnovat budově, která se nachází na adrese Karlovarská 83. 

Historie:

Pod familiárním názvem „Ciziňák“ znají Plzeňané hotel Cizinecký dům na Karlovarské ulici u čtvrti Berlín. Nechala jej vybudovat plzeňská Škodovka (tehdy oficiálně Akciová společnost, dříve Škodovy závody v Plzni) v dobách první republiky, aby měla kde ubytovávat obchodní návštěvy i hostující pracovníky. Ti do té doby bydleli v plzeňských hotelích Slovan a Continental a jejich majitelé požadovali za své služby čím dál tím více peněz.

Strojírna byla v té době mimořádně úspěšnou a bohatou společností, která vyráběla lokomotivy, turbíny, zbraně i obráběcí stroje, a tak si mohla dovolit výstavbu vlastního hotelu… Škodováci si vybrali pozemek vedle krásné secesní vily na severním okraji města, ve které bydlel vrchní technický ředitel František Havránek. Koupili tuto vilu (čp. 482) a také sousední od dědiců původních majitelů Hamáčkových (čp. 450). Spojili jejich pozemky a získali tak plochu velkou 6 000 m2, která sahala od Karlovarské až po Kotíkovskou ulici.

Po dokončení hotelu v roce 1929 začaly Plzní kolovat pověsti o zdejším divokém nočním životě. Zvláště vojenští hodnostáři z balkánských zemí, kteří rozhodovali, zda jejich armády koupí děla z Plzně, si užívali drahého alkoholu a honosných darů. V dobách druhé světové války byl v hotelu častým hostem Albert Göring, bratr nacistického pohlavára Hermanna. Albert ve Škodovce pracoval jako obchodní ředitel pro jihovýchodní Evropu.

Kapacita přestala brzy vyhovovat a v roce 1930 bylo rozhodnuto o hotelové přístavbě. Začalo se stavět dvoupatrové reprezentační křídlo s monumentálním vstupem, které obsahovalo spojovací chodbu do stávajícího domu čp. 450 a hlavně velký sál, který se mohl rozdělit na tři menší prostory. To bylo dílem architekta Josefa Fišera, stavitelem byl Josef Špalek. Významná přestavba reprezentačního křídla proběhla v letech 1973–1975 podle projektu architekta Klementa Štíchy. Interiéry byly vybaveny velmi luxusně i mnoha uměleckými díly od Ladislava Fládra, Stanislava Staňka, Zdeňka Kejzlara a Břetislava Holakovského.

Hotel během přestavby ve třicátých letech 20. století

Po válce byl v zahradě hotelu postaven tenisový kurt. Součástí parku byly sochy Otakara Waltra. Přes všechno problémové užívání se komplex hotelu zachoval ve vzácné úplnosti.

Zajímavosti:

  • Dne 25. dubna 1945 spadly při náletu do zahrady hotelu tři bomby, stavba naštěstí nebyla poškozena.
  • V šedesátých letech 20. století se tady škodováci učili cizím jazykům v hale hotelu pomocí nové metody – hypnózy. Výsledky ale nebyly dobré a projekt byl záhy ukončen.
  • V Cizineckém domě byl ubytován mimo jiné také íránský šáh Rezá Pahlaví se svojí manželkou herečkou Farah.
  • V sedmdesátých letech 20. století měl jeden podnikový ředitel zvláštní zálibu – vynalézal nové alkoholické koktejly. A pro Cizinecký dům vymyslel kombinaci božkovského fernetu a karlovarské becherovky. Tento nápoj byl tady pak povinně nabízen hostům.

Odhalte další tajemství

Zajímavosti v článku jsou z obsahu knihy Tajemství plzeňských staveb, která odhaluje architektonické tajemství Plzně. Knihu, ve které naleznete mnoho dalších příběhů, můžete zakoupit na eshopu www.starymost.cz. Kniha je ideálním průvodcem pro ty, kteří se zajímají o historii Plzně, nebo chtějí vidět své město jiným pohledem.

Foto archiv Starý most

Cizinecký dům

Karlovarská 83

Doba výstavby: 1928–1929

Architekti: Miroslav Schubert, Julius Kopp, Jaroslav Fišer, Klement Štícha

Stavitelé: František Kvasnička, Adolf Novotný, Josef Špalek

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT