Víte, jak správně ošetřit ránu? Poradíme vám

19.07.2023 17:06

I drobné poranění je nutné umět správně ošetřit, aby se zabránilo jakýmkoliv komplikacím. V případě větších ran pak může být správné ošetření doslova životně důležité. Poradíme vám, jak na to.

e vission leukoplast

Máte dostatek času? Nejprve sáhněte po mýdle a desinfekci

Zejména u ran, kde není nutné okamžitě zastavit silné krvácení, neuškodí, pokud se nejprve zaměříte sami na sebe. Jako první věc byste si v těchto situacích měli dezinfikovat ruce, abyste během ošetření nezanesli do rány další nečistoty a bakterie.

Alternativou může být rychlé nasazení sterilních rukavic. Nicméně přiznejme si, že ty má v podobné situaci po ruce jen málokdo, nebývají ani součástí domácích lékárniček.

I v akutních případech proto zcela postačí mýdlo a voda, jednoduše si po nanesení mýdla ruce omyjte pod vlažnou tekoucí vodou. Ošetřované osobě tím prokážete velkou službu.

Poté můžete očistit a dezinfikovat ránu poraněného, jestliže už rána nekrvácí. Dezinfekcí zpravidla čistíme jen okolí rány, abychom čerstvou ránu agresivním přípravkem nedráždili. Ránu samotnou je obvykle ideální omýt tekoucí vodou (avšak opravdu mírným proudem). Sterilní pinzetou někdy může být nutné z rány odstranit hrubé nečistoty.

Na drobné oděrky postačí náplast

Na drobné odřeniny a malé řezné rány, které si běžně způsobíme v kuchyni, bohatě postačí běžná náplast. Sáhněte raději po té s polštářkem. Není dobré aplikovat na jakoukoli ránu lepící část náplasti. Současně se snažte, abyste se svýma rukama polštářku nedotýkali. Ani přes omytí vašich rukou není jisté, že jste se skutečně všech bakterií zbavili.

Když je nutné zastavit krvácení

Zejména v situacích, kdy došlo k poranění větší žíly, nebo dokonce tepny, nemusí krvácení ustat samovolně. Prakticky u libovolné ranky to pak platí pro osoby, které užívají léky na ředění krve. Zde může být každá krvácející rána fatální, pokud se na zastavení krvácení ihned nezaměříme.

Nejlepší variantou je stlačení rány sterilním obvazem. Případně zkuste rovněž stlačit tzv. tlakový bod. Může pomoci i podvázání končetiny v místě mezi ranou a srdcem. Při silném krvácení, které sami rychle zastavíte jen obtížně, je obvykle nezbytné již během ošetřování volat záchrannou službu.

Převázání rány

Obecně platí, že se zejména malé ranky nejlépe hojí, pokud jsou ponechány otevřené. Vytvoří se tak suchý strup, pod kterým rychle dojde k vytvoření nové kůže. V prvních dnech ale může být dobrou volbou již zmíněná náplast, větší odřeniny (třeba po bolestivém pádu na koleno) lze překrýt sterilní gázou a obvazem. Takto ošetřené rány byste ale měli pravidelně kontrolovat a převazovat, alespoň po část dne by se měly nechat dýchat. Jestliže si nejste jisti, že ránu ošetřujete správně, je lepší svěřit se do rukou lékaře.

Hlubší rány může být nutné zašít

Hlubší řezné a sečné rány pak obvykle řešíme návštěvou nemocnice, kde se o všechno postará lékař a ránu sešije. Nesnažte se hluboké a široké rány nechat srůstat doma. Hojení by trvalo neúměrně dlouho, navíc je zde obrovské riziko zavlečení bakterií.

 

foto: https://www.pexels.com/photo/woman-wrapping-man-s-leg-with-bandage-3760275/

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT