Vlaštovky se vrátily, mohou slavit 1. duben u nás

01.04.2017 10:51

Jarní a teplé počasí minulých dnů urychluje návrat tažných ptáků. Na konci března přiletěly i první vlaštovky, u nás tak mohou oslavit Mezinárodní den ptactva - 1. duben!

Snímek 145
Snímek 145Snímek 144

Vlaštovka patří společně s čápem mezi nejoblíbenější opeřence mezi lidmi. Kde se vlaštovka vyskytuje mapují i ochránci z Rokycan. Díky terénním zpravodajům, ví, kde se vlaštovky letos prvně objevily.

"Letos se prvně vlaštovky objevily např. na Klabavě, Oseku či Nevidě. Je pochopitelně, že se vlaštovky zanedlouho objeví i jinde, především však na místech, kde v minulosti hnízdily. Bývá pravidlem, že první přilétají samečkové a později samičky, stejně tak jako např. u čápů bílých, kteří již na Rokycansko dorazili a obsadili tradiční hnízdiště," říká Pavel Moulis ze ZO ČSOP Rokycany.

Vlaštovku asi není třeba představovat. Přesto spoustu detailů o ní možná nevíte. "Vlaštovka obecná se vyznačuje rozeklaným ocáskem, skořicově červeným čelem a hrdlem. Její let je rychlý a vytrvalý. Zpěv je štěbetavý," popisuje Pavel Moulis. Když je špatné počasí, můžete vidět vlaštovku létat hodně nízko nad zemí nebo vodní hladinou.

"Sameček se od samičky liší delšími ocasnými pery. Hnízdo je plochá miska z jílu promíseného slinami a slámou, pevně přilepená těsně pod stropem stáje. Vnitřek je vystlán peřím, chlupy či jemnými stébly. Stavba hnízda trvá asi 4 až 5 dní. Hnízdění probíhá od května do srpna, zpravidla dvakrát někdy i třikrát. Snáší čtyři až pět bílých, červenohnědě skvrnitých vajec, na kterých sedí samička 14 až 16 dní. Mláďata zůstávají v hnízdě dalších 20 až 22 dní a po vylétnutí se zdržují v blízkosti hnízda. Živí se převážně mouchami," říká dále Pavel Moulis.

1. duben je Mezinárodní den ptactva! "Tento den byl vyhlášen již v roce 1906 u příležitosti podepsání Mezinárodní konvence o ochraně užitečného ptactva," uvedl Pavel Moulis.


Zdroj a foto: ZO ČSOP Rokycany, Pavel Moulis

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT