11.12.2024 13:01
11.12.2024 8:45
Na D5 havaroval kamion, skončil mimo vozovku - FOTKY
10.12.2024 13:41
V Plzni se pokračuje v opravách radnice – FOTKY
Tip na výlet: Na šumavský Svaroh a k zaniklé Juránkově chatě - FOTKY
Máme pro vás tip na pěší výlet. Z Bavorska se vydáme na Svaroh a k zaniklé Juránkově chatě, a to krásnou šumavskou přírodou po česko-německé hranici. Výlet je určen pro pěší, kvůli terénu není vhodný ani pro cesty s kočárkem či úplně malými dětmi.
Startujeme z parkoviště nedaleko česko-německých hranic za přechodem Železná Ruda. Z horského sedla Scheiben (Scheibensattel) vede na Svaroh jedna z nejlepších cest. Zaparkujte na parkovišti Scheiben - Langlaufzentrum, v zimě toto místo slouží běžkařům, při dostatku sněhu je výchozím bodem upravených běžkařských tras. V zimě je parkoviště placené, mimo zimu zde ale zaparkujete zdarma.
Z parkoviště se vydejte na okruh (červenobílá značka LO5). Zpočátku jde jen o širší cestu, poté ale zahnete do lesa, kde je výrazné stoupání, kořeny a jdete částečně vykáceným lesem až na skalku na státní hranici. Už při tomto stoupání se vám nabízí krásné výhledy.
Příjezd k parkovišti:
Autem ze Železné Rudy, přes přechod, na začátku obce Bayerisch Eisenstein odbočíte vpraco na Brennes. Na křižovatce u hotelu Brennes (vlevo na Javor) pokračujete stále rovně. Po pravé straně míjíte krásnou vyhlídku (můžete si udělat zastávku na malém parkovišti). Jedete rovně směr Lohberg. Parkoviště Scheibensattel nepřehlédnete, je přímo u silnice po pravé straně.
Ze skalky je to už jen několik kroků k bývalé Juránkově chatě. Stojí tu infotabule, kde si můžete prohlédnout, jak chata vypadala, dočtete se spoustu zajímavostí. Stojí tu i dřevěný pomníček Emila Kintzla.
První chata pro turisty byla v tomto místě postavena už v roce 1922, jméno dostala po průkopníkovi lyžování na Šumavě Arny Juránkovi. V roce 1931 ale objekt vyhořel a následně byla postavena chata nová. Ta byla otevřena v roce 1932 a oproti té původní byla daleko větší, měla dvě poschodí, nabízela 50 lůžek. Vznikla zásluhou zdejšího ski klubu. Tehdy se v těchto místech dokonce konaly lyžařské závody. Dlouho ale tato chata nesloužila, v období války ji využívali Němci, kteří ji na v roce 1945 nechali vyhodit do povětří.
Chata ale ožila ještě potřetí, sice šlo už jen o skromnou podobu Juránkovy chaty, osud nešetřil ale ani ji. S komunismem přišlo uzavření oblasti a s ní i chátrání Juránkovy chaty. Tu dnes v místě připomínají už je zarostlé rozbořené části zdí.
Od Juránkovy chaty dojdete za pár minut pěšinkou, kterou obklopuje borůvčí, k vrcholu Svaroh (1333 m). Naskytnou se vám nádherné výhledy, z jedné strany až na Nýrskou přehradu. Od roku 2014 zde stojí vrcholový křížek, na skále je pamětní deska připomínající Arnyho Juránka.
Od Svarohu pokračujte značenou trasou LO5 ještě asi sto metrů. Trasa pak odbočuje na bavoskou stranu ke skalce, kde je křížek a další nádherné výhledy. Pokud byste chtěli navštívit další šumavský vrchol, můžete se ale z rozcestí vydat po směrovkách Ostrý a navštívit dva šumavské vrcholy Malý a Velký Ostrý.
My ale jdeme doleva, dojdeme na skalku s malým železným křížkem a kocháme se výhledy na bavorskou stranu. Tato vrcholová skalka je dokonce označovaná jako Bavorský vrchol, uvidíte z ní Velký Javor, Falkenstein i další vzdálenější vrcholy.
Pak sestupujeme k místu s informační tabulí, lavičkami a dalším nádherným výhledem. Zde je tzv. Naturkino, očíslované lavice, na které se můžete posadit a užívat si nádherný pohled na údolí Weißer Regen, nad kterým vystupují vrcholy hor (Hoher Bogen s radiotelevizním vysílačem a komunikační věží, Ostrý).
Od přírodního kina už budete klesat, až přijdete na lesní silnici. Po chvíli trasa LO5 zahýbá doprava, my ale pokračujeme po lesní silnici až na parkoviště. Takto má trasa necelých 6 kilometrů, není sice nikterak dlouhá, ale musíte počítat zejména v první části s táhlým stoupáním a s lesním terénem plným kamenů a kořenů. Mapu s trasou najdete ve fotogalerii.
Přejeme krásný výlet a mnoho zážitků.
foto: QAP.cz
Otestovali jsme pro vás i další trasy. Doporučujeme tyto výlety na Šumavě na česko-bavorské hranici:
Šumava - Do Bavorské Rudy přes Ferdinandovo údolí a Schwellhäusl
Na šumavský vrchol Ostrý z bavorského Lamu
Malé Javorské jezero je kouzelné v každém ročním období