QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Vysoké školy v Plzni se uzavírají, rektor ZČU vyjádřil své pochybnosti

22.09.2020 12:26     22.09.2020 15:30

Od zítřka, tedy středy 23. září, přechází Západočeská univerzita (ZČU) na základě mimořádného opatření Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje na distanční formu vzdělávání.

kampus ZČU

Od uvedeného termínu je tak s několika výjimkami zakázána osobní přítomnost studentů ZČU na výuce.

Plzeň se dostala do oranžové barvy na koronavirovém semaforu. To znamená i určitá opatření pro vysoké školy, které musí dle nařízení Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje přejít s prezenční výuky na výuku distanční, tedy dálkovou.

Zákaz osobní přítomnosti studentů se nevztahuje na klinickou a praktickou výuku a praxi, individuální návštěvy knihoven a studoven, individuální konzultace, zkoušení za přítomnosti nejvýše 10 osob a laboratorní, experimentální nebo uměleckou práci za přítomnosti nejvýše 15 osob.

„Ačkoliv paní prorektorka projevila zájem zúčastnit se jednání krajského krizového štábu, kde se o možném přechodu na distanční výuku jednalo, neměli jsme bohužel možnost do podoby mimořádného opatření nijak promluvit a jakkoliv ho ovlivnit, protože jsme byli odmítnuti s vysvětlením, že jednání už bylo uzavřeno. O návrhu opatření jsme se navíc dozvěděli z médií, což považuji za velmi nešťastné,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček.

Rektor proto kontaktoval ředitele Krajské hygienické stanice, který mu řekl, že jde jen o návrh, o kterém se bude teprve jednat. Zájmem rektora bylo alespoň prodloužit uzavření škol o jeden týden pro lepší adaptaci studentů prvních ročníků. Bohužel v úterý ráno po telefonickém hovoru ředitel hygieny oznámil, že návrhům nebylo vyhověno.

Původní návrh krajské hygieny přitom počítal s 24. zářím jako termínem, kdy má ZČU přejít na distanční formu výuky. Následující den však došlo ke změně termínu. Platné mimořádné rozhodnutí vydané Krajskou hygienickou stanicí Plzeňského kraje tak nařizuje přechod na distanční výukou už od středy 23. září.

„Usiloval jsem o to, aby alespoň studenti prvních ročníků mohli dokončit první týden semestru. Bohužel mi nebylo vyhověno,“ doplňuje se znepokojením rektor, kterého mrzí, že noví studenti, kterých do bakalářského studia nastupuje 3700, nebudou mít ani minimální možnost sžít se s prostředím univerzity, poznat pedagogy a přizpůsobit se vysokoškolskému stylu výuky a hodnocení.

Opatření týkající se distanční výuky by mělo trvat do 23. října. „Pevně věřím, že jde opravdu jen o dočasné opatření, které má za účel přispět ke zmírnění nárůstu nových případů onemocnění covid-19. Dlouhodobé omezování vzdělávání může mít velmi negativní důsledky,“ upozorňuje rektor Miroslav Holeček.

Přechod na distanční formu výuky komplikuje také fakt, že ZČU jednala s Karlovarským krajem o rozšíření působnosti Pedagogické fakulty ZČU právě do tohoto kraje. Důvodem je, že 19% pedagogů v Karlovarském kraji nemá kvalifikaci učit a 50% pedagogů nemá aprobaci na daný obor. "A teď vlastně nevíme. Máme všechno dojednáno, pracovali jsme na tom několik měsíců," smutně konstatuje rektor Holeček.

Rektor argumentuje tím, že uzavření vysokých škol není žádná finanční ztráta. V případě uzavření nižších ročníků základních škol už by byl problém v čerpání nemocenské ze strany rodičů. Kritizuje hlavně to, že jednání vlády je zbrklé, bez dlouhodobých plánů, s rychlými příkazy, bez ohledu na oběti, které s sebou rychlé příkazy nesou.

Do prvních ročníků nastoupilo také 40 hendikepovaných studentů v rámci inkluze, je otázkou, jak budou distanční výuku zvládat i oni. U některých je to nemožné.

Foto: ZČU

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24