I vinou nepořádných řidičů končí pod koly aut několik zvířat denně! FOTKY

15.02.2014 10:58

,,Jenom za poslední týden jsme k nám do Záchranné stanice živočichů Plzeň přijali pět autem sražených kání lesních, dvě vydry říční a několik drobných ptáků," říká Karel Makoň.

ochranci-kanata1
ochranci-kanata1ochranciochranci1ochranci2ochranci3ochranci-kanata

Ochránci přírody přicházejí se smutnými statistikami. V tomto období každý den hynou pod koly aut a na železničních kolejích desítky živočichů a to od spárkaté a černé zvěře přes sovy a dravé ptáky, šelmy či pěvce.

,,Jenom za poslední týden jsme do Záchranné stanice živočichů Plzeň přijali pět autem sražených kání lesních, dvě vydry říční a několik drobných ptáků. Je to zlomek toho, co se najde a střet s projíždějícím automobilem přežije. I když slovo "přežije" je v tomto směru nadsázka, jelikož většina přijatých a poraněných zvířat je následně handicapována nebo na základě kritického stavu utracena," popisuje Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.

Dravci a sovy se k silnicím a kolejím stahují za potravou. Odpadky v příkopech, znečištěné vlakové koridory jsou magnetem pro hraboše, myši či potkany a právě za nimi se stahují dravci a sovy, kteří se v zápalu lovu dostanou na silnici či trať. U sov je vše složitější tím, že loví hlavně za tmy. ,,Světly oslněné zvíře neodhadne vzdálenost projíždějícího auta a řidič, kterému z příkopu vylétne sova pod kola auta ji většinou ani nevidí. Je to ale věc, kterou můžeme částečně ovlivnit. Nevyhazujte do příkopů odpadky a zbytky potravin obzvláště!" dodává Karel Makoň. To platí i u šelem. Lišky, jezevci, kuny se naučili "kontrolovat" příkopy, protože i pro ně jsou lákadlem hlodavci, ale i zvířata sražená a ležící u krajnice. Šelmy navíc nepohrdnou ani zbytky potravin.

Osudné je také přebíhání silnice. Někdy v rámci přirozené migrace, jindy za potravou, což byl případ dvou vyder říčních na Plzeňsku. Jedna se našla mrtvá u Přeštic a druhá kousek za Klatovy ve směru na Nýrsko. ,,U vydry z Klatovska bylo zajímavé, že se jednalo o samici, na které bylo patrné, že už má pravděpodobně i mláďata. V den, kdy jí k nám do stanice přivezli, mělo zvíře těžký otřes mozku, bylo téměř nehybné a značně apatické, druhý den se už nedala vydra chytit ani do podběráku, a tak byla po konzultaci s kolegy na ochranu vydry říční očipována a vrácena zpět na lokalitu nálezu," popisuje příběh se šťastným koncem Karel Makoň.

Bohužel ne všechny případy končí šťastně... ,,V posledních letech jsme krom přejetých zajíců, lišek, jezevců a divokých prasat zaznamenali i nálezy bobrů, vyder a poměrně vzácných druhů živočichů. Je to dáno jednak tím, že jejich populace se na našem území výrazně rozšiřuje a jednak tím, že doprava houstne a zrychluje. Dávejte si tedy pozor na svých cestách a počítejte s tím, že Vám cestu může znepříjemnit nejenom policejní radar, ale i nečekaný střet s volně žijícím živočichem," uzavírá Karel Makoň.

FOTO:Záchranná stanice živočichů Plzeň

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT