12.12.2024 21:30
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
Malým puštíkům se při vichřici zřítil strom s hnízdem
Ochránci zvířat v Rokycanech se nově starají i o dvě mláďata puštíka obecného, která přišla o domov, když se při vichřici zřítil strom, na kterém bylo jejich hnízdo.
Rokycanští ochránci přírody a pracovníci záchranné stanice mají v posledních týdnech napilno. Starají se o spoustu mladých živočichů.
"Rozhodně si nemůžeme stěžovat na nedostatek práce. Je doba mláďat, a tak není divu, že jich v záchranném centru neustále přibývá," uvedl předseda rokycanské organizace Českého svazu ochránců přírody Pavel Moulis a pokračoval: "Ostatní záchranné stanice jsou na tom stejně, například v pražských Jinonicích, které patří k nejstarším zařízením svého druhu u nás, denně přijímají kolem dvaceti mláďat nejrůznějších druhů. I u nás můžete nyní spatřit druhy, které se tu objevují jen zřídka. Velkou pozornost návštěvníků poutají mladí jezevci, lišky a sele divokého prasete. Vidět tu ale můžete i ´obyčejné´ druhy, se kterými máme bohaté zkušeností, například dvě mláďata puštíka obecného, se kterými se na Berounsku při vichřici zřítil strom. Ptáci naštěstí byli včas nalezeni a předáni do našeho záchranného zařízení v centru Rokycan."
Puštík obecný je noční pták. "Rozpětí křídel má kolem 100 centimetrů. Osidluje kulturní krajinu, přičemž v některých oblastech dává přednost parkům a okrajům měst před souvislými lesy. Je to pták s noční aktivitou, který se živí především hraboši. V zimě při nedostatku hrabošů může lovit i drobné ptáky," vysvětlil Pavel Moulis a dodal: "Hnízdění probíhá v dutinách stromů nebo milovníky přírody vyvěšených budkách. Samička snáší ve dvoudenních intervalech 3 až 5 vajec, na nichž sedí 28 až 30 dnů. Městští puštíci hnízdí často již začátkem března a mláďata zhruba po měsíci opouštějí hnízdní dutinu. I přes poměrně dobrou obratnost mláďat se občas tito jedinci dostávají do záchranných stanic, neboť je lidé při procházce parkem najdou a chtějí pomoci. Pokud však mládě není zraněné, je dobré je dát na větev stromu, kde je rodiče naleznou a nakrmí a postupně dojde k osamostatnění. Naši puštíci ještě nějakou dobu stráví ve stanici, naučí se létat i lovit a budou vypuštěni zpět do přírody."
Rokycanskou záchrannou stanici můžete samozřejmě navštívit. "Vedle prohlídky stanice nabízíme i celou řadu propagačních materiálů představující ochranářskou činnost. Zájemci si mohou v rámci podpory tohoto ojedinělého zařízení na Rokycansku zakoupit trička, polokošile, mikiny, vesty, ale i pexesa, hrnečky, tužky a další zajímavé a potřebné věci," poznamenal Moulis a dodal, že rokycanská záchranná stanice každoročně přijme kolem 300 až 350 exemplářů nejrůznějších živočišných druhů, z nichž převažují ptáci. "Nejčastěji lidé najdou a přinesou dravce, sovy a velké ptáky, například labutě, volavky a čápy. Ze savců se k nám nejčastěji dostávají zajíci, kuny a srnčata, na podzim pak ježci. V poslední době přibývá i případů, kdy ochránci přírody řeší úniky exotických druhů – zejména papoušků a hadů."
Pokud máte rádi zvířata, a nejen ta domácí, můžete činnosti a fungování rokycanské záchranné stanice podpořit finančně. Odeslat můžete například dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777, přičemž cena je 30,- Kč a stanice z ní obdrží 27,- Kč. Možné je také poslat finanční dar na číslo účtu 33553322/0800, variabilní symbol 29/01.
"Pomůžete nám tak zkvalitnit činnost naší záchranné stanice živočichů, která své aktivity realizuje na území Berounska, Hořovicka a Rokycanska. Kromě záchrany volně žijících živočichů se věnujeme i ekologické výchově veřejnosti a aktivitám s dětmi a mládeží, pro které v současné době intenzivně připravujeme přírodovědné soustředění o letních prázdninách, které je již v pořadí patnácté," dodal Moulis.