Mláďata lišek zatím žijí v záchranné stanici

28.04.2011 12:27

Sedm malých liščat našli dělníci při údržbě zeleně blízko dálnice. Mláďata přišla o matku a putovalo do záchranného centra v Rokycanech. Dvě z nich tu stále žijí, další už našla nový domov u chovatelů.

foto 015
foto 001foto 007foto 015foto 023

V záchranném centru v Rokycanech mají ochránci přírody stále plno práce. Mezi novými obyvateli centra jsou i mladá liščata.

 "Několikrát denně vyjíždíme k nejrůznějším případům zvířecích pacientů, kteří potřebují pomoci. Je sympatické, že se ve většině případů jedná o oprávněné zásahy, které vedou k záchraně jednotlivých volně žijících živočichů, které by bez lidské pomoci zcela jistě zahynuli," uvedl předseda ZO ČSOP Rokycany Pavel Moulis s tím, že ne vždy se podaří záchranářům vrátit zraněného živočicha do přírody, ale snaží se jak jim síly stačí. V záchranné stanici živočichů je tak rušno nejen z důvodu výskytu nejrůznějších živočišných druhů, ale intenzivně se pracuje i na úpravách areálu, který v nadcházejících dvou letech projde přestavbou.

"V současné době můžete v rokycanské zvířecí stanici spatřit sokoly stěhovavé, rarohy velké, zraněné káně, výra, ale i mláďata lišek, která se okamžitě stala miláčky příchozích návštěvníků. Celkem jich bylo v blízkosti obce Tlustice na Hořovicku nalezeno sedm. Roztomilé malé lišky nalezli při údržbě zeleně dělníci v blízkosti dálnice. Zřejmě díky neopatrnosti uhynula stará liška a hladová mláďata se pak vydala do světa. Měla tedy štěstí v neštěstí. Přišla o mámu, ale zůstala na živu," řekl Pavel Moulis s tím, že i přesto, že liška patří mezi celoročně nehájený druh a myslivci ji mohou lovit celoročně, v záchranném centru jim bude poskytnuta standardní péče."Některé lištičky se již podařilo umístit k nejrůznějším chovatelům, ale dvě u nás ještě nějakou dobu můžete spatřit."

Foto: S péči o mláďata lišek pomáhá Markéta Moulisová, autor P. Moulis

Liška obecná se vyskytuje po celé Evropě, severní Africe i v Asii. Ráda pobývá v lese, parcích či křovinných stráních. Je aktivní především večer a v noci. Nejčastěji loví hlodavce, ale nepohrdne i větším soustem, případně uhynulým živočichem. Mimo to si pochutná i na lesních plodech. V době, kdy má liška mláďata se její plachá a opatrná povaha mění v odvážnější. Lišky žiji v naprosté většině případů samotářsky. Jediné období, kdy se lišky sblíží je období páření, které nastává v lednu až únoru. Asi po 60 až 63 dnech pak přivádí na svět 5 až 8 mláďat, která jsou zpočátku šedá a slepá. Oči otvírají po 2 týdnech. Matka mláďata kojí do 4 týdne jejich života. Samec však záhy po páření od své družky odchází a o mláďata se stará matka. Liška i se svými mláďaty žije v norách pod zemí, stozích slámy či melioračních kanálech a všude tam, kde nalézá dostatek klidu. Po 3 až 4 měsících života mláďata poprvé opouští noru. Pokud se Vám naskytne pohled na tato hrající si a dovádějící mláďata, vězte že na místě setrváte hodně dlouhou dobu. Pohlavně dospívají lišky již v devíti měsících.

"V našem záchranném centru se v brzké době budou nacházet jistě i další mláďata nejrůznějších druhů. Uvítáme zájemce, kteří nás navštíví, nejlépe v druhé polovině května z důvodu hnízdění, a projeví zájem o ochranářské aktivity, které jsou hlavně v této době finančně náročné. Proto Český svaz ochránců přírody vyhlásil veřejnou sbírku s příznačným názvem "Zvíře v nouzi", jejíž úkolem je zajištění dostatečného množství finančních prostředků na činnost záchranných stanic," vysvětlil Moulis a dodal, že činnost záchranného centra v Rokycanech mohou lidé podpořit odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777. Cena DMS je 30,- Kč, příjemce pomoci obdrží 27,- Kč. Po jejím bezchybném odeslání Vám přijde poděkování. "Můžete zaslat i výraznější finanční dar na číslo účtu 33553322/0800 s variabilním symbolem 2901, který bude zcela jistě využit na zkvalitnění péče o zvířecí mláďata. Další bližší informace o možnostech podpory či naší činnosti rádi sdělíme na tel. 603239922."

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT