12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Ochránci přírody vyzývají: "Nekrmte labutě v této době!"
Kdo by někdy nekrmil labutě na rybníku! V současné chvíli je však dle varování ochránců přírody nutné toto dělat s rozumem, případně po konzultaci s odborníkem.
Labuť velká patří nejen k nejtěžším létajícím ptákům u nás, ale těší se i velkému zájmu veřejnosti.
Labutě hnízdí převážně na stojatých vodách a po vyvedení potomstva zde zůstávají do zámrazu. Velice často si získávají sympatie lidí, kteří je přikrmují a díky tomu i při prvních mrazech neodlétají na tekoucí vodu.
"Stejně tak zpravidla neodlétají ani při výlovech rybníků, kdy vodní hladina zmizí a labutě zůstanou na blátě. Proto by bylo vhodné je v této době nepřikrmovat, aby labutě odlétly na tekoucí vodu, kde najdou vhodnou a přirozenou potravu pro zdárné přezimování," informuje předseda rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis.
"Navíc je ochránci přírody či ornitologové na mnohých zimovištích dostatečně přikrmují. Horší je to však na stojatých vodách. Díky lidské, byť dobře míněné pomoci, kdy jsou zpravidla krmeny jednostrannou a zcela nevhodnou potravou jako chléb, pečivo organismus ochabuje. Tím je nejen náchylnější k nejrůznějším nemocem, ale zároveň ani labutě nemají potřebu odletět," pokračuje Moulis.
Ochránci přírody však nechtějí veřejnost od přikrmování ptactva odrazovat.
"Nicméně vše je nutno dělat s rozumem. Vhodná je i konzultace s ochránci přírody, ornitology či myslivci, kteří mají dostatek informací i zkušeností s přikrmováním volně žijících živočichů," uzavírá Moulis.
FOTO: Pavel Moulis