Podezření, že chráněného orla mořského na Plzeňsku někdo otrávil, se potvrdilo! FOTKY

01.02.2014 9:35

Výsledky pitvy a následné toxikologické vyšetření potvrdily, že orel mořský uhynul kvůli otravě karbofuranem, který patří mezi nejjedovatější karbamátové pesticidy.

orel1
mapamapa4mapa3mapa1mapa2

Podezření, že chráněného orla mořského někdo otrávil, se bohužel potvrdilo. Uhynulého dravce našli ornitologové v půlce ledna na jižním Plzeňsku a výsledky vyšetření včetně toxikologického ukázaly, že dravec opravdu zemřel kvůli otravě.  Vzácný pták uhynul kvůli otravě karbofuranem, který patří mezi nejjedovatější karbamátové pesticidy.

Stačí pár kapek Karbofuranu na návnadu v podobě masa nebo zdechliny a jeden z nejbrutálnějších a velice zákeřných případů zabití je zaručen...

Celým případem se bude zabývat i policie. Zvířecím ochráncům se však jasné, že podobné případy se povedou objasnit jen těžko. Každopádně potvrzují, že v tomto případě stačilo pár kapek jedu a smrt byla jistá. ,,V minulosti běžně používaný, avšak velice toxický a dnes již několik let zakázaný postřik na chmel. Stačí pár kapek Karbofuranu na návnadu v podobě masa nebo zdechliny a jeden z nejbrutálnějších a velice zákeřných případů zabití je zaručen. Každé zvíře, když polkne dvě tři sousta, udělá pár kroků a okamžitě uhyne. Karbofuran je velice nebezpečná látka, která dokáže spolehlivě zabít cokoliv," upřesňuje Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.

Výsledek toxikologického vyšetření:byla prokázána přítomnost karbofuranu(Furadanu)

Co přesně se stalo, je otázkou. Zvířecí zachránci přicházejí s velmi pravděpodobnou verzí... ,,Orel pravděpodobně někde našel menší otrávenou rybu a nebo její kus. Není dobrý lovec, a tak v přírodě funguje hlavně jako zdravotní policie a mrchožrout. K vyhledávání mršin má talent, najde v krajině, při silnici, železniční trati či u lidských sídel vše, co je třeba zlikvidovat. Odnesl si tedy kus otrávené potravy v pařátech a zamířil někam do klidu, ideálně na přehledné místo a k lesu. Neletěl však daleko, vybral tu nejbližší lokalitu. Usedl na větev, posed či zem, přičemž větev je asi nejpravděpodobnější, a dal si pár soust, či celý kus ryby sežral. No a pak už spadl z nebe do vyjeté koleje polní cesty," tak vidí pravděpodobný scénář Karel Makoň.

Tělo orla ornitologové našli 11. ledna v obci Klášter u Nepomuku asi půl kilometru od rybářské sádky. (Více ve článku zde). Pták si odsud zřejmě odnesl kus otrávené potravy a zamířil s ní někam do klidu, kde ji pozřel a uhynul.

Orel mořský je největší evropský orel a největší dravec u nás.  Délka těla dosahuje až 92 cm a v rozpětí křídel měří 190-240 cm. Hmotnost u samce je cca 4 kg, u samice až 7 kg. Orel mořský je chráněným a kriticky ohroženým druhem.

FOTO:DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT